W nawiązaniu do artykułu, zatytułowanego „Protesty nic nie dały”, który ukazał się w nr 30 „Kurka Mazurskiego” z dnia 27 lipca 2011 r. dotyczącego ustaleń decyzji z dnia 5.07.2011 r. odmawiającej uchylenia decyzji ostatecznej Wójta Gminy Dźwierzuty nr 2/10 z dnia 19.04.2010 r. w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej sieci PLAY w miejscowości Dźwierzuty przy ul. Kajki, czuję się w obowiązku udzielić stosownego komentarza do treści niniejszego artykułu. Ubolewam nad tym, że artykuł napisano w oparciu o jednostronne informacje oraz wycięte z kontekstu fragmenty mojej decyzji.

Nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. Decyzja taka ma wyraźnie charakter związany, organ ma zbadać stan faktyczny pod kątem zgodności z przepisami prawa, jeśli stwierdzi niezgodność, ma obowiązek wydać decyzję odmowną, wskazując w uzasadnieniu przepis prawa, który nie pozwala na lokalizację inwestycji. W stanie faktycznym niniejszej sprawy wszystkie wymagania zostały spełnione, zatem organ prowadzący postępowanie był zobowiązany wydać pozytywną decyzję. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w oparciu o parametry projektowanych anten podane w opracowaniu technicznym dołączonym do wniosku ustalono, że projektowany obiekt nie należy do rodzaju przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2004 r. W związku z tym inwestycja nie wymagała postępowania administracyjnego z zakresu ustawy dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Należy zaznaczyć, że nie jest to indywidualna decyzja Wójta, ale jest to zastosowanie obowiązujących przepisów prawa.

Ponadto należy wskazać, że w trybie przewidzianym przez przepisy art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, czyli w drodze obwieszczenia należało zawiadomić osoby będące stronami postępowania – o jego wszczęciu, o postanowieniach wydanych w jego toku, jak i o decyzji kończącej postępowanie. Na piśmie należało zawiadomić inwestora oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości na których lokalizowane będą przedmiotowe inwestycje. Przepisy w/w ustawy nie stanowią wymogu uzyskania zgody ani opinii właścicieli sąsiednich działek. Obwieszczenia o prowadzonych postępowaniach były wywieszane na 3 tablicach informacyjnych w msc. Dźwierzuty oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Dźwierzutach, w związku z tym trudno zgodzić się z twierdzeniem, że mieszkańcy Dźwierzut nie byli na bieżąco informowani o toczącym się postępowaniu. Organ prowadzący postępowanie nie może ponosić odpowiedzialności, za to że mieszkańcy nie zapoznali się z treścią obwieszczeń.

Wyjaśnić również należy, że wydawanie decyzji o lokalizacji celu publicznego leży w kompetencji Wójta i nie wymaga uzyskania opinii Rady Gminy.

Wójtowi Gminy Dźwierzuty nie przysługiwało uprawnienie do uchylenia bądź zmiany przedmiotowej decyzji. Uchylenie lub zmiana takiej decyzji, stwierdzenie jej nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w k.p.a. lub ustawach szczególnych. Jednym z trybów nadzwyczajnych, którym można wzruszyć decyzję ostateczną jest wznowienie postępowania administracyjnego, co też zostało uczynione postanowieniem z dnia 28.03.2011 r. Należy zaznaczyć, że wznowienie postępowania zakończonego decyzją administracyjną służy wyeliminowaniu z obiegu prawnego, ostatecznych decyzji, które zostały wydane w wadliwy sposób. Po przeprowadzeniu niniejszego postępowania nie znaleziono podstaw do uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji telefonii komórkowej sieci PLAY w miejscowości Dźwierzuty, przy ul. Kajki. Natomiast sprzeciw odwołujących się można analizować jedynie z punktu widzenia merytorycznej jego zawartości, sam w sobie nie stanowi przeszkody do wydania decyzji.

Ponadto należy wskazać, że ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, jest tylko fazą wstępną procesu inwestycyjnego, roboty budowlane można rozpocząć dopiero na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego nie rodzi praw do nieruchomości.

Z poważaniem

Wójt Gminy Dźwierzuty

Czesław Wierzuk

OD AUTORKI:

Panie Wójcie,

uwagi zawarte w Pana liście tak naprawdę nie wnoszą nic nowego do opisywanej przez mnie sprawy. Przytaczane argumenty o wywieszeniu obwieszczeń czy niewymaganiu sporządzenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko znalazły się w artykule. Mimo to, chcąc umożliwić Panu lepszą niż dotąd komunikację z mieszkańcami, publikujemy list w całości.

Z poważaniem,

Ewa Kułakowska