Niedawno gmina Rozogi ogłosiła konkurs na projekt swojej flagi. Zainteresowanie nim przeszło oczekiwania organizatorów - wpłynęło aż 20 zgłoszeń. Przy tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej symbolom innych samorządów powiatu.

Lokalne symbole

KONKURS NA FLAGĘ

Flaga i herb to elementy identyfikujące daną społeczność, nie tylko narodową, ale też lokalną. Nic więc dziwnego, że posiada je niemal każde miasto, a nawet poszczególne gminy. O ile na terenie powiatu szczycieńskiego swoje herby mają wszystkie jednostki samorządowe, o tyle z flagami sprawa przedstawia się nieco inaczej. Do gmin, które dotąd się ich nie doczekały, należą Rozogi. Stan ten jednak wkrótce się zmieni. Niedawno ogłoszono konkurs na projekt gminnej flagi. Informacje o nim, wraz ze szczegółowymi zasadami projektowania takich symboli trafiły m. in. do szkół, Gminnego Ośrodka Kultury oraz biblioteki. Jak się okazało, mieszkańcy podeszli do sprawy bardzo poważnie.

- Wpłynęło do nas 20 projektów. W ogóle nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania, tym bardziej, że zaprojektowanie flagi nie jest wcale prostą sprawą - mówi sekretarz gminy Lucja Litwińczyk. Do wyłonienia zwycięzcy pozostała jeszcze daleka droga. Na razie gminna komisja dokonała oceny nadesłanych prac pod względem ich zgodności z regulaminem konkursu. Pod koniec kwietnia zbierze się ponownie po to, by wybrać najlepszy projekt. Ten musi z kolei otrzymać pozytywną opinię Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrzynych i Administracji. Jeśli tak się stanie, projekt trafi do radnych, którzy podejmą stosowną uchwałę w tej sprawie. Dlaczego władze gminy zdecydowały się na ogłoszenie konkursu?

- Chcieliśmy dać wybór mieszkańcom, a przy okazji zaangażować ich w tę sprawę - tłumaczy sekretarz.

Zwycięzca otrzyma w nagrodę 300 złotych.

MIASTO I POWIAT

Swoją zielono-biało-czerwoną flagę już od początku lat 90. ma Szczytno. Przyjęto ją wraz z herbem jeszcze podczas pierwszej kadencji burmistrza Pawła Bielinowicza. Projekt flagi opracował plastyk Kazimierz Napiórkowski. I choć niektórym przypomina ona symbol Włoch, to ma mocne zakorzenienie w dziejach Szczytna.

- Oparliśmy ją o kolorystykę herbu miasta - wspomina Paweł Bielinowicz. Dodaje, że sięgnięto też do źródeł historycznych. W czasach PRL-u, jak mówi były burmistrz, flaga nie funkcjonowała. Dlatego konieczne było jej przywrócenie.

- To na pewno jeden z elementów wspólnoty mieszkańców, z którym powinni się oni identyfikować. Z taką sytuacją spotkałem się m. in. we Francji, gdzie nawet na samochodach widnieją herby poszczególnych regionów - zauważa Paweł Bielinowicz.

W październiku 2002 r. przyjęta została flaga powiatu szczycieńskiego. Jest ona podzielona na trzy części. Część górna ma barwę niebieską, środkowa - białą, a dolna - czerwoną. W górną wpisany został herb powiatu łączący elementy herbów dwóch miast ziemi szczycieńskiej - Szczytna i Pasymia.

PASYM TYLKO Z HERBEM

Swoje flagi mają też gminy Dźwierzuty, Jedwabno, Świętajno, Szczytno oraz Wielbark. Ta ostatnia gmina przyjęła ją stosunkowo niedawno, we wrześniu 2006 r. Przykładowo Dźwierzuty swój symbol obrały już w 1997 r., a Jedwabno w 1999 r. W kilku przypadkach na flagach widnieją herby poszczególnych samorządów. Tak jest w powiecie, gminach Szczytno i Wielbark. Z kolei Jedwabno przeniosło tylko jeden herbowy element - czarnego kormorana.

Jedyną gminą oprócz Rozóg, nieposiadającą jeszcze flagi, jest Pasym. Miasteczko nad Kalwą ma jednak swój doskonale rozpoznawalny symbol.

- Na razie posługujemy się tylko herbem pochodzącym z czasów średniowiecza. Mamy się czym pochwalić, jesteśmy jednym z najstarszych miast na Mazurach - mówi sekretarz miasta i gminy Pasym Jarosław Milewski.

* Wizerunki flag pochodzą ze stron internetowych oraz archiwów urzędów gmin.

(łuk)