Przez dwa najbliższe tygodnie 3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej na trasie Wielbark-Nidzica zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. W tym czasie odbywać się będą ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem ROUTE 604. Mają tu startować i lądować najbardziej imponujące statki powietrzne wojskowej floty, w tym samoloty myśliwskie F-16.

Lotnicze manewry pod Wielbarkiem
Na drodze pod Wielbarkiem startować i lądować będą m.in. słynne samoloty myśliwskie F-16/fot. DG RSZ.

Ćwiczenie ROUTE 604  jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego (DOL) i ma na celu  przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej. Chodzi o to, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Są to pierwsze wojskowe ćwiczenia na DOL od 20 lat.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z awaryjnego pasa, w który do 3 października zostanie zmieniony 3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 604 między Ruskowem a Przeździękiem Wielkim, wystartują najbardziej imponujące statki powietrzne naszej wojskowej floty. Pojawią się tam samoloty myśliwskie F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z bazy w Krzesinach pod Poznaniem. Będą im towarzyszyć myśliwce MiG-29, Su-22 oraz wiele innych samolotów wojskowych. Przez kilka dni, od 25 do 28 września, na niebie będzie można obserwować amerykańskie samoloty transportowe Lockheed C-130 Hercules, a także CASA C-295 i PZL M28.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.