Prace związane z budową lotniska w Szymanach są bliskie ukończenia. Równolegle z nimi władze spółki zarządzającej portem prowadzą rozmowy z liniami lotniczymi w sprawie stworzenia siatki połączeń. Z dwiema firmami podpisano już listy intencyjne. Na ukończeniu są też nabory do ochrony lotniska oraz lotniskowej straży pożarnej.

Lotnisko na finiszu

NA RAZIE LĄDUJĄ AWIONETKI

O postępach prac na budowie regionalnego portu lotniczego w Szymanach można się było przekonać w miniony piątek. Tego dnia wylądowały tu 22 awionetki biorące udział w Rajdzie po Lotniskach Warmii i Mazur. Przybyły z podkętrzyńskiego Wilamowa. Małe samoloty nie zatrzymały się jednak na betonowym pasie startowym powstałym z myślą o maszynach pasażerskich, ale na trawiastym o szerokości 900 metrów i 60 m długości. Ten pierwszy nie jest jeszcze gotowy do przyjmowania samolotów, bo nie został poddany procedurom certyfikacyjnym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Mimo to, według dyrektora operacyjnego lotniska Tomasza Kądziołki, w sytuacji awaryjnej można by już na nim bezpiecznie wylądować.

Według szacunków władz portu w Szymanach, prace budowlane są zrealizowane w ok. 80%. Pełną parą idą roboty związane z powstaniem terminala. Obiekt o powierzchni 6800 m2 ma być niebawem wizytówką regionu. Będą się w nim znajdować m.in. pomieszczenia dyżurnych lotów, straży granicznej, sklepy oraz wypożyczalnia samochodów. Zakupiono już taśmociągi do bagaży oraz urządzenia do sprawdzania ich zawartości. – Terminal ma być oddany do użytku pod koniec sierpnia – zapowiada dyrektor ds. ekonomicznych Krzysztof Pawłowski.

NAJLEPSI AMBASADOROWIE

Docelowo na lotnisku, wliczając pracowników spółki, zatrudnienie znajdzie ok. 120 osób.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.