Jednym z interesujących łowisk, położonych w pobliżu Szczytna jest system rzeki Saska, składający się z jeziora zaporowego Janówek - oznaczonego na mapach jako Młyński Staw - oraz dwóch łowisk komercyjnych Janowo.
Cały ten zespół jest dzierżawiony od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przez Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW. Jezioro zaporowe jest bardzo rybne, bogate zarówno w ryby nizinne, spokojnego żeru, jak i drapieżne szczupaki i okonie. Można w nim wędkować na podstawie wykupionej składki okręgowej Mazowieckiego Okręgu PZW. Łowiska komercyjne składają się z przegrody rzecznej rzeki Saski (można tu łowić pstrągi tęczowe) oraz stawu ziemnego, gdzie można łowić dorodne karpie, sumy, a nawet jesiotry.
Jezioro Janówek
Powierzchnia akwenu wynosi 15 ha, a maksymalna głębokość 4-5 metrów. Zbiornik ten usytuowany jest na rzece Saska wypływającej z jeziora Sasek Wielki w rejonie wsi Jęcznik, leżącej przy drodze Szczytno-Olsztyn. Jaz i urządzenia pietrzące wody jeziora znajdują się w miejscowości Janowo, przy drodze Szczytno-Nidzica. Jezioro ma kształt nieregularny, wydłużony, a położone jest na osi północ-południe. Pierwszy, szerszy akwen zbiornika, rozciąga się wzdłuż drogi Szczytno-Nidzica, a drugi za przewężeniem i niewielką wysepką porośniętą sitowiem i trzciną. Końcowa część jeziora jest wąska i długa. Na północnym krańcu uchodzi do niego dziewicza Saska, bujnie porośnięta roślinnością wodną. Cały zbiornik otoczony jest niewielkimi wzniesieniami, porośniętymi przepięknym, sosnowym i świerkowym lasem. Roślinność wodna, zarówno wynurzona jak i zanurzona, jest bardzo dobrze rozwinięta.
Dno jeziora przeważnie muliste, miejscami tylko piaszczyste. Na dość dużej przestrzeni pokrywa je jednolita łąka podwodna, na którą składa się moczarka, rogatek i inne rośliny wodne. Latem duże partie zbiornika porośnięte są grążelami i grzybieniem białym. Brzegi miejscami zwłaszcza w części północnej oraz w okolicach wysepki są gęsto porośnięte trzciną, tatarakiem i sitowiem. Woda w całym zbiorniku jest jednak dość przejrzysta, o zielonkawym zabarwieniu. Dzięki temu metoda spinningowa, a nawet muchowa daje często bardzo dobre rezultaty w połowach drapieżników. Podczas rojenia się owadów dobre wyniki uzyskuje się przy użyciu muchówki. Łowi się tą metodą dorodne krasnopiórki i płocie.
Łowisko, mimo że jest to zbiornik zaporowy, ma charakter typowego jeziora linowo-szczupakowego. W takich warunkach doskonałe możliwości rozwoju mają szczupaki, liny, płocie, karasie, węgorze, wzdręgi, karpie, ukleje i leszcze. Wszystkie te gatunki w zbiorniku występują. Wspaniałe warunki egzystencji ma tutaj także okoń.
W jeziorze zalega sporo zatopionych, rosochatych drzew przybrzeżnych. Sprawcami tego są bobry, masowo występujące w zbiorniku i dorzeczu. Przy tych drzewach często mają swoje kryjówki spore okazy szczupaków.
Najlepsze warunki połowu na zbiorniku są oczywiście ze środków pływających, jakkolwiek po stronie wschodniej, a miejscami także po zachodniej brzegi zbiornika są twarde i dogodne do wędkowania. Nie tylko metodą spławikową, na zasiadkę, ale w lukach między roślinnością przybrzeżną można z powodzeniem spinnigować z brzegu.
Na zbiorniku tym łowię dość często, przeważnie z brzegu, spinningując. Miejscowi wędkarze łowią od wiosny piękne krasnopiórki, płocie i liny na przynęty roślinne i białe robaki, a liny na kukurydzę. Przed laty złowiłem na silnie zarośniętych partiach tego zbiornika dwa duże okonie na woblery powierzchniowe Rapali. Jeden garbus pobił woblera na wolnej od wodorostów przestrzeni, a drugi wierzcie mi - na powierzchni wody całkowicie pokrytej przybrzeżną rzęsą. Jedynym mankamentem łowiska jest to, że zbiornik zostaje co kilka lat spuszczany. Ostatnio spuszczony był pięć lat temu.
Łowiska komercyjne
W Janowie, po drugiej stronie drogi, poniżej jeziora, od kilku lat funkcjonują w okresie lata dwa łowiska komercyjne. Pierwsze, pstrągowe na przegrodzie rzecznej rzeki Saska, gdzie wstęp jest bezpłatny, a łowić można wszystkimi metodami wędkarskimi. Płaci się jedynie za masę złowionych pstrągów. Drugie, karpiowe, składające się z dwóch stawów ziemnych, dobrze zarybionych wyrośniętym karpiem, linem, sumem, jesiotrem i innymi gatunkami ryb. Wszystkie łowiska znajdują się za ogrodzeniem gospodarstwa Janowo-Szczytno, Okręgu Mazowiekckiego PZW. Zezwolenia na łowienie w jeziorze zaporowym Janówek można nabyć w siedzibie gospodarstwa.
Marian Paruzel