Ponad stu trzydziestu autorów wzięło udział w tegorocznym Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego. Do konkursu zgłoszono 189 prac plastycznych i 14 literackich. Tym razem głównym tematem imprezy były nawiązania do sztuki ludowej Warmii i Mazur.
PERFEKCYJNI TWÓRCY
Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu szczycieńskich imprez kulturalnych. Z roku na rok wzrasta liczba biorących w nim udział autorów oraz placówek. Obejmuje on część plastyczną i literacką. Tegoroczny konkurs plastyczny był już siódmym z kolei, a literacki - szóstym. Po raz pierwszy honorowym patronatem objął imprezę Starosta Szczycieński. Przegląd rozpoczął się we wtorek 13 listopada wernisażem w Muzeum Mazurskim. Zaprezentowano na nim 189 prac plastycznych na temat „Warmia i Mazury w sztuce ludowej”. Niepełnosprawni twórcy po raz kolejny wykazali się wielką pomysłowością i kunsztem oraz różnorodnością technik wykonania swoich dzieł. Na wystawie można oglądać prace malarskie, rysunki na szkle, rzeźby, collage, hafty, tkaniny, grafiki oraz ceramikę. Wszystkie nawiązują do ludowego wzornictwa naszego regionu, znanego m.in. z kafli, ale wiele ukazuje też lokalny krajobraz, przyrodę czy architekturę. Przewodniczący jury oceniającego dokonania plastyczne niepełnosprawnych twórców, Michał Grzymysławski o zgłoszonych do przeglądu pracach wyraża się z dużym uznaniem.
- O ich wysokim poziomie decyduje przede wszystkim perfekcyjne wykonanie, jakiego próżno szukać przy okazji wielu innych konkursów - podkreśla Michał Grzymysławski.
„Kurkowi” zdradził, że największe wrażenie wywarła na nim praca ceramiczna Andrzeja Brzozowskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej, który wykonał komin mazurski.
- To prawdziwe dzieło sztuki - chwali przewodniczący jury.
UROCZYSTE PODSUMOWANIE
Wręczenie nagród i podsumowanie tegorocznego przeglądu odbyło się w środę 14 listopada w Miejskim Domu Kultury. Na początku uhonorowano laureatów konkursu literackiego. Przewodnicząca jury oceniającego prace, Grażyna Zalewska, nauczycielka języka polskiego w SP nr 3 podkreślała, że najważniejszymi walorami zgłoszonych utworów są prostota i szczerość. Twórcy najczęściej wybierali temat dotyczący samotności i bycia niechcianym, odrzuconym przez otoczenie.
- To nam, zdrowym, powinno dać do myślenia - mówiła Grażyna Zalewska.
Nagrodzone prace literackie zaprezentowali publiczności uczniowie SP nr 3. Oprócz twórców wyróżniono również placówki, do których powędrowało najwięcej nagród. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęły szczycieńskie Warsztaty Terapii Zajęciowej, drugie DPS w Szczytnie i trzecie ŚDS w Szczytnie. Instruktorką, pod kierunkiem której powstało najwięcej nagrodzonych prac została Monika Bogdańska z DPS-u w Szczytnie.
(łuk)/Fot. E. Kułakowska
ZDOBYWCY PIERWSZYCH MIEJSC W PRZEGLĄDZIE:
Malarstwo - Lech Asztemborski (ŚDS Szczytno), Malarstwo na szkle - Iwona Pliszka (ŚDS Szczytno), Plastyka przestrzenna - Dorota Koziatek (WTZ Szczytno), Collage - Rafał Przybyszewski (WTZ Szczytno), Tkaniny - Magdalena Miśnikiewicz (WTZ Szczytno), Rysunek - Natalia Ochelska (praca indywidualna), Grafika - Andrzej Jakubiak (DPS Szczytno), Ceramika - Andrzej Brzozowski (WTZ Szczytno); Konkurs literacki - ex aequo Dorota Koziatek (WTZ Szczytno) i Dariusz Karabela (ŚDS Szczytno).