Zdecydowana większość budynków komunalnych w Szczytnie czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Na kapitalne remonty liczących przeważnie blisko 100 lat zasobów nie ma pieniędzy, bo czynsze są niskie, a część lokatorów i tak nie płaci. Zaległości dłużników wobec Zakładu Gospodarki Komunalnej przekraczają 2 mln złotych.

Ludzie nie płacą, domy niszczeją

MIEJSKIE POZNAĆ PO WYGLĄDZIE

Na przedwojennych pocztówkach są to efektowne kamienice zamieszkiwane przez dawną miejską elitę. Dziś bardziej przypominają rozpadające się, odrapane rudery. Przez dziesięciolecia nie wykonywano w nich kapitalnych remontów, więc nie dziwi to, że nie grzeszą estetyką. - Mieszkańcy twierdzą, że nie ma najmniejszego problemu ze wskazaniem, który to budynek należy do miasta. W większości po wyglądzie widać, że to ono jest gospodarzem – mówi radny Paweł Malec.

Obserwacje mieszkańców potwierdzają dane Zakładu Gospodarki Komunalnej administrującego należącymi do miasta budynkami. Wynika z nich, że stopień zużycia substancji mieszkaniowej przekracza 75%. Średni wiek tych obiektów wynosi 90 lat, przy czym 32 mające już więcej niż 100 lat stanowią 50% ogółu budynków mieszkalnych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.