Jeśli dotychczasowa tendencja się utrzyma, za rok liczba osób na stałe zamieszkujących powiat szczycieński może spaść poniżej 70 tysięcy. Najbardziej wyludniające się rejony to miasto Szczytno oraz gminy Dźwierzuty i Pasym. Stale natomiast przybywa mieszkańców w gminie Szczytno.

 

Ludzie uciekają z powiatuNA KRAWĘDZI 70 TYSIĘCY

Na koniec ubiegłego roku powiat szczycieński liczył 70 442 mieszkańców. To aż o 412 mniej niż rok wcześniej. Najwięcej osób – 368 ubyło w stolicy powiatu, w dalszej kolejności w gminach Dźwierzuty – 107 i Pasym – 100. Tendencję wzrostową wciąż utrzymuje gmina Szczytno, którą zamieszkuje już blisko 12,5 tys. mieszkańców.

To z pewnością efekt bliskiego sąsiedztwa dużej aglomeracji. - Ludzie zamiast miejskiego zgiełku wolą ciszę i spokój – tłumaczy wójt Sławomir Wojciechowski. Zapewnia jednak, że jego samorząd stara się stwarzać swoim mieszkańcom godziwe warunki życia, co roku sporo inwestując w infrastrukturę drogową, wodociągową i kanalizacyjną. Obecnie gmina praktycznie zwodociągowana jest w całości, a skanalizowana – w połowie. Do tego przewodzi w powiecie pod względem liczby obiektów sportowych i świetlic wiejskich. - To z pewnością ludzi przyciąga i ma wpływ na ich decyzję o osiedlaniu się na naszym terenie – podkreśla wójt.

Jeśli utrzymująca się od kilku lat tendencja się nie zmieni, za kilkanaście lat gmina przegoni miasto pod względem liczby mieszkańców.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.