Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka”. To w dowód uznania jego zasług w budowaniu marki kopalni i pielęgnowaniu górniczego etosu podziemnej „Wieliczki”.

Maciej Rokus ambasadorem kopalni
W uroczystości nadania Maciejowi Rokusowi tytułu Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka” był obecny cały zarząd kopalni

Działania Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, która na co dzień stacjonuje nad jeziorem Kalwa w Pasymiu, spotykają się z coraz większym uznaniem płynącym z różnych stron. W miniony piątek jej szef Maciej Rokus otrzymał prestiżowy tytuł Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka”. Z wyrazami uznania i wdzięczności za nieoceniony wkład w budowanie Marki Kopalni Soli „Wieliczka”, za jej niestrudzone rozsławianie i godne reprezentowanie w kraju i na świecie, za pielęgnowanie górniczego etosu podziemnej Wieliczki – napisał w uzasadnieniu prezes zarządu kopalni Paweł Nowak. W uroczystości nadania tytułu Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka” obecny był cały zarząd kopalni.

Dyplom potwierdzający przyznanie honorowego tytułu Maciej Rokus przyjął z rąk prezesa zarządu kopalni Pawła Nowaka

- Jest to dla mnie i mojej Grupy ogromne wyróżnienie, którego się zupełnie nie spodziewałem – nie kryje wzruszenia Maciej Rokus. Jakie związki łączą go z kopalnią w Wieliczce? Otóż kilkanaście lat temu Grupa Specjalna Płetwonurków RP, jako pierwszy zespół na świecie, zbadała dziewiąty zalany poziom Kopalni Soli. - Wykonywaliśmy też badania na poziomie trzecim w jeziorku solankowym komory Erazma Barącza, przygotowując również podwodne oświetlenie – mówi Maciej Rokus. W podziemiach kopalni, przy współpracy komandorów Akademii Marynarki Wojennej, prowadził też warsztaty dla młodzieży z zakresu bezpieczeństwa na akwenach. - Pod patronatem Kopalni „Wieliczka” wyreżyserowałem trzy filmy z udziałem aktora Adama Woronowicza, których przesłaniem jest zmniejszenie statystyki utonięć wśród młodych ludzi oraz podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pomocy, nie narażając tym samym własnego życia – dodaje Rokus.

Grupa Specjalna Płetwonurków RP przeprowadziła na terenie kopalni szereg badań, m. in. w jeziorku solankowym

Jest to już kolejne wyróżnienie, które w ostatnich tygodniach odebrał szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Szczególne podziękowania za dotychczasową współpracę i zasługi dla społeczności lokalnej złożył mu odchodzący marszałek województwa Gustaw Marek Brzezina, obecnie senator RP. To właśnie pod patronatem m. in. marszałka województwa Grupa Płetwonurków nakręciła niedawno film „W naturze Krainy Tysiąca Jezior”. Jego celem jest nie tylko edukacja w zakresie bezpieczeństwa na akwenach, ale też ukazanie piękna Mazur, ich nieznanych zakątków oraz możliwości uprawiania sportów w zgodzie z naturą i w oparciu o zrównoważony rozwój.

(p)