W sobotnie przedpołudnie w szczycieńskim MDK-u, już po raz siódmy, odbyły się Kaziuki – Wilniuki. Tegoroczne święto kultury kresowej stało się okazją do podziękowania dziennikarce i działaczce społecznej zasłużonej dla krzewienia kultury polskiej na Wileńszczyźnie, Krystynie Adamowicz. Kresowe tradycje i folklor przypomniały zespoły z mateczników polskości na Litwie - „Perła” z Niemenczyna i „Art of music” z Solecznik.

Magia Kresów na Mazurach
Polski Zespół Tańca Ludowego „Perła Niemenczyna” zaprezentował m.in. scenkę z kaziukowego kiermaszu

KRESOWE KLIMATY

Kaziuki – Wilniuki odbyły się w Szczytnie już po raz siódmy. Doroczne święto kultury kresowej jest kontynuacją organizowanych przez ponad dwadzieścia lat przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej „Dni Kresowych”. W sobotnie przedpołudnie sala widowiskowa MDK-u wypełniła się miłośnikami Kresów oraz mieszkańcami Szczytna, których rodzinne korzenie sięgają tych dawnych ziem Rzeczpospolitej. Jak co roku nie brakowało wzruszeń i wspomnień. W kresowy klimat wprowadził przybyłych kaziukowy jarmark. Można było kupić na nim wileńskie palmy wielkanocne, artykuły pszczelarskie, piernikowe serca oraz tradycyjny wileński chleb. Do Szczytna przybyli też związani z Wileńszczyzną artyści ludowi i dziennikarze.

ODDAŁA SERCE WILEŃSZCZYŹNIE

Za wieloletnią działalność na rzecz krzewienia polskości na Wileńszczyźnie Krystynie Adamowicz dziękowali prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej Janina Surgał oraz samorządowcy – starosta Jarosław Matłach, członkini Zarządu Województwa Sylwia Jaskulska oraz burmistrza Szczytna Krzysztof Mańkowski

Tegoroczne święto kultury kresowej stało się okazją do uhonorowania goszczącej w Szczytnie od lat na Kaziukach – Wilniukach Krystyny Adamowicz.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.