Napisanie życiorysu, podania czy CV nie powinno już przysparzać problemów bezrobotnym mieszkańcom gminy Jedwabno. Dzięki otwartemu właśnie Gminnemu Centrum Informacji zyskają też łatwiejszy dostęp do ofert pracy.
BLIŻEJ DO KOMPUTERA
Komputer i internet to często nieoceniona pomoc w walce z bezrobociem. Niestety, wciąż niewiele osób, głównie na wsiach i małych miasteczkach ma możliwość korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych. Jeszcze do niedawna, mieszkańcy gminy Jedwabno, by sprawdzić aktualne oferty pracy, musieli jeździć do Szczytna. Teraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia mogą otrzymać na miejscu. W piątek 4 listopada otwarto w Jedwabnie Gminne Centrum Informacji "Okno na świat". Ma ono służyć przede wszystkim absolwentom szkół różnych szczebli, którzy poszukują pracy, bezrobotnym oraz osobom chcącym się przekwalifikować. GCI będzie też pomagać mieszkańcom rozpoczynającym własną działalność gospodarczą. Jego celem jest również promocja gminy. Placówka powstała dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie Ministerstwa Gospodarki i Pracy na tworzenie i rozwój Gminnych Centrów Informacji. Zgodnie z planami ma działać co najmniej przez dwa lata.
- Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w czerwcu. Przyznano nam dotację w wysokości prawie 48 tys. zł, przy czym udział własny gminy w przedsięwzięciu wyniósł 50% - mówi sekretarz UG w Jedwabnie Jolanta Drężek.
GCI jest wyposażone w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Oprócz tego można tu korzystać także ze skanera, drukarki, faksu oraz ksero. Do dyspozycji mieszkańców są też podręczniki multimedialne i książki. W placówce będzie działać baza danych z aktualnymi ofertami pracy, powstanie również rejestr bezrobotnych. W planach jest utworzenie punktu informacyjnego o Unii Europejskiej, który ma służyć przede wszystkim rolnikom starającym się o unijne dopłaty.
NIE ZAMIENIAĆ W KAWIARENKĘ
Pracownicy placówki będą pomagać bezrobotnym mieszkańcom w napisaniu listu motywacyjnego, podania o pracę czy CV. Osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą otrzymają fachowe wsparcie przy wypełnianiu stosownych wniosków i dokumentów. W GCI pracują młodzi ludzie, głównie wolontariusze. Odbyli oni specjalne szkolenia zorganizowane przez Fundację Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. Zdaniem jej prezesa, Jacka Błonieckiego właściwe funkcjonowanie placówki zależeć będzie w znacznej mierze od nich samych.
- Pochodzą stąd, więc dobrze znają lokalne środowisko. Ważne jest też to, by potrafili nawiązać kontakt z osobami bezrobotnymi, które często są pełne kompleksów i pozbawione wiary w siebie - mówi prezes.
Jacek Błoniecki nie kryje także obaw związanych z działalnością GCI.
- Byłoby niedobrze, gdyby zmieniło się ono w kawiarenkę internetową, z której korzystają nie ci, co powinni.
Według niego istnieje jeszcze inne niebezpieczeństwo.
- Często gminy traktują te placówki jako inwestycje w infrastrukturę i po kilku latach ich funkcjonowania przejmują pracowników i sprzęt. Wiele centrów informacji z tego powodu upadło, więc w tym roku po raz pierwszy obok grantów na tworzenie GCI, pojawiły się środki na rozwój już istniejących - mówi prezes Błoniecki.
Placówka w Jedwabnie będzie czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-18.00.
(łuk)
2005.11.09