Uroczystości religijne, koncerty i zawody sportowe to główne punkty obchodów majowych świąt w Szczytnie i okolicach. W stolicy powiatu plany organizatorom części imprez pokrzyżowała kapryśna pogoda. Dużo działo się za to w Pasymiu. Tam najważniejszym wydarzeniem długiego weekendu były powiatowe obchody Dni Ochrony Przeciwpożarowej połączone z jubileuszem 60-lecia pasymskiej OSP. galeria >>
Uroczystości religijne, koncerty i zawody sportowe to główne punkty obchodów majowych świąt w Szczytnie i okolicach. W stolicy powiatu plany organizatorom części imprez pokrzyżowała kapryśna pogoda. Dużo działo się za to w Pasymiu. Tam najważniejszym wydarzeniem długiego weekendu były powiatowe obchody Dni Ochrony Przeciwpożarowej połączone z jubileuszem 60-lecia pasymskiej OSP.
PASYM
PRZEGLĄD NA POCZĄTEK
Pasymska majówka trwała cztery dni. Przez ten czas zarówno mieszkańcy, jak i goście wypoczywający nad Kalwą, nie mieli powodów do narzekań na nudę. W odróżnieniu od Szczytna, w Pasymiu organizatorom bardziej sprzyjała aura. W czwartek 1 maja na pasymskim Rynku już po raz dwunasty odbył się Przegląd Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kalwanaria”. Do udziału zgłosiło się 13 podmiotów reprezentujących domy i ośrodki kultury oraz szkoły z terenu powiatu. Najliczniejszą, bo aż 40-osobową ekipą stawili się w Pasymiu przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, którzy przyjechali z dwoma minispektaklami teatralnymi oraz dwiema grupami tanecznymi. W tym roku po raz pierwszy na uczestników „Kalwanariów” czekały nagrody pieniężne.
ZWYCIĘZCY:
Kategoria rękodzieło: Szkoła Podstawowa w Tylkowie, Teatr: Koło Teatralne „Kulturka” (GOK Jedwabno), Taniec: Zespół Tańca Współczesnego AKME (Jedwabno), Zespół Tańca Współczesnego przy MDK w Szczytnie (exe equo), Śpiew: Dorośli - Zespół Śpiewaczy MAZURY (Szczytno), Zespół Śpiewaczy ECHO PASYMIA (wyróżnienia), Szkoły: Bartosz Abramski (Publiczne Gimnazjum w Pasymiu), Publiczne Gimnazjum w Dźwierzutach, Publiczne Gimnazjum w Pasymiu (wyróżnienia). Pierwsze miejsce pośród biorących udział w przeglądzie ośrodków kultury zajął GOK w Jedwabnie.
WIECZÓR Z JAZZEM
Kolejny punkt pasymskiej majówki to piątkowy koncert zespołu Regina Jazz Trio w sali kominkowej MOK-u. Był to pierwszy występ grupy tworzonej przez Reginę Rosłaniec i jej męża Joszko w poszerzonym o gitarzystę Roberta Otwinowskiego składzie. Artyści zaprezentowali publiczności nowy repertuar, przygotowywany z myślą o powstającej płycie. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno znane, jak i nieco już zapomniane standardy jazzowe oraz pieśni neapolitańskie i chorwackie. Kameralny występ tak spodobał się publiczności, że gromkimi oklaskami zmusiła artystów do kilku bisów.
STRAŻACKIE ŚWIĘTO
Najważniejszym wydarzeniem długiego weekendu w miasteczku nad Kalwą były niedzielne uroczystości związane z obchodami Powiatowych Dni Ochrony Przeciwpożarowej połączone z jubileuszem 60-lecia OSP Pasym. Rozpoczęła je msza święta w pasymskim kościele katolickim. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Rynek, gdzie odbyła się główna część imprezy.
Burmistrz Pasymia, Bernard Mius, przypominając przyświecające strażakom hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, podkreślał, że od dziesięcioleci wyznaczało ono rolę ruchu strażackiego, a jego członkowie przez pokolenia pozostawali mu wierni. Z kolei naczelnik pasymskiej OSP Romuald Małkiewicz przybliżył gościom historię miejscowej jednostki. Utworzono ją dokładnie 5 maja 1948 roku z inicjatywy Aleksandra Dudy. Przez lata zmieniał się zakres jej zadań. Dziś OSP Pasym należy do najbardziej zapracowanych jednostek w powiecie, notując z roku na rok coraz więcej wyjazdów do zdarzeń, głównie do wypadków drogowych. Tych na odcinku drogi krajowej nr 53 między Szczytnem a Pasymiem niestety nie brakuje. Przed dwoma laty strażacy z grodu nad Kalwą otrzymali nowy lekki samochód ratownictwa drogowego Gazela, dzięki któremu mogą szybciej interweniować tam, gdzie zagrożone jest zdrowie i życie ludzi.
Podziękowania za ofiarną służbę składali strażakom także poseł Adam Krzyśków oraz starosta Jarosław Matłach. Ten ostatni zwracał uwagę na fenomen ochotniczej straży pożarnej.
- Ruch ten przetrwał mimo wszelkich zawirowań politycznych, ustrojowych i organizacyjnych - podkreślał starosta.
Podczas jubileuszowych uroczystości uhonorowano także najbardziej zasłużonych członków OSP. Najwyższe odznaczenie w ochotniczym ruchu strażackim, Złoty Znak Związku OSP RP odebrał z rąk komendanta powiatowego PSP w Szczytnie Mariusza Gęsickiego i starosty Matłacha Jan Piotrowski. Od ponad 40 lat działa on w pasymskiej OSP. Oprócz tego jest też prezesem miejscowego Koła HDK. Wśród wyróżnionych znalazł się również kapelan strażaków z gminy Pasym, proboszcz parafii w Gromie ks. Adam Czarciński. Otrzymał on odznaczenie Wzorowego Strażaka oraz medal za 40 lat działalności w straży. Awanse na wyższe stopnie wręczono także strażakom zawodowym ze szczycieńskiej komendy. Strażackie święto uświetnił występ orkiestry OSP z Płośnicy, a dodatkową atrakcją były efektowne popisy mażoretek oraz pokaz ratownictwa drogowego.
SZCZYTNO
DESZCZOWE KONCERTY
Część wydarzeń zaplanowanych w Szczytnie popsuła nie najlepsza aura. W czwartek 1 maja w amfiteatrze przy MDK-u odbyła się impreza charytatywna na rzecz schroniska „Cztery Łapy” pod hasłem „Zwierzę nie jest rzeczą, zwierzę to nasz brat”. Towarzyszyły jej występy artystyczne i kiermasz połączone z prezentacją czworonogów ze schroniska. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w piątek koncertowi muzyki biesiadnej i cygańskiej. Wprawiła ona słuchaczy w dobry nastrój, który zabrali ze sobą do domów. Wystąpiły Kapela Jędrka, trio ALTRE oraz zespół Hitano z Olsztyna. Wcześniej gry i zabawy dla najmłodszych prowadzili pracownicy MDK-u.
Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom niedzielnego koncertu, na którym wystąpili soliści Teatru Muzycznego z Poznania. Pierwotnie miał się on odbyć na ratuszowym dziedzińcu, ale burzowe chmury przegoniły słuchaczy oraz artystów do sali widowiskowej MDK-u. Niezbyt liczna publiczność usłyszała słynne arie operetkowe i musicalowe w wykonaniu dwóch solistek - Agnieszki Wawrzyniak i Anity Urban oraz solistów - Bartosza Kuczyka oraz debiutującego tego wieczora Seweryna Wieczorka.
PARADOKS POLSKIEJ POBOŻNOŚCI
Głównym punktem obchodów Święta 3 Maja w Szczytnie była uroczysta msza odprawiona w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Głoszący homilię ks. Bogumił Wykowski nawiązywał do wydarzeń sprzed 217 lat, których ukoronowaniem było uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Przypomniał, że tego dnia obchodzone jest również święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Ubolewał, że społeczeństwo polskie coraz bardziej się od niej oddala.
- Nasza pobożność jest często pobożnością wyciągniętej ręki. Jak trwoga, to do Boga, i najlepiej za pośrednictwem Maryi. Modlimy się tylko wtedy, gdy czegoś nam trzeba. Mało jest w nas wdzięczności i wierności prawu bożemu - mówił ksiądz. Zwracał też uwagę na paradoks polskiej pobożności. Z jednej strony odbywają się peregrynacje obrazów Matki Boskiej, ślubowania jasnogórskie, białe marsze, pielgrzymki do sanktuariów, z drugiej coraz bardziej widoczny staje się rozkład moralny społeczeństwa.
- Można zaobserwować rozpasanie seksualne, zazdrość i nienawiść sąsiedzką - podkreślał ksiądz Wykowski. Ostrzegał też przed pocieszaniem się, że z religijnością w Polsce nie jest jeszcze tak źle, skoro, w odróżnieniu od krajów zachodnich, kościoły u nas nie świecą pustkami. - Dla wielu poczucie wspólnoty i solidarności kończy się tuż po opuszczeniu progów świątyni - zauważał ksiądz.
OLSZYNY
OTWARCIE SEZONU U SOŁTYSA
W niedzielne południe w Olszynach odbyło się otwarcie sezonu historycznego. Gospodarz, właściciel miejscowego muzeum, Zygmunt Rząp wraz z Muzeum Mazurskim w Szczytnie przygotował dla przybyłych gości atrakcje artystyczne i kulinarne. Na te pierwsze złożyły się występy zespołów MAZURY I OKARYNA oraz warszawskiego pianisty, związanego ze Starą Stodołą, Zbigniewa Kmicińskiego. Nasyceni muzyką słuchacze mogli „na deser” rozkoszować się regionalnymi potrawami przygotowanymi przez gospodarza: babką ziemniaczaną, bigosem i tradycyjną grochówką. Ci, którym mało było wrażeń, mieli okazję, by udać na pobliską giełdę staroci, która tego dnia zainaugurowała swój tegoroczny sezon.