Kolejną poszkodowaną w 1656 roku wsią, leżącą wzdłuż Tatarskiego Szlaku, było Małszewo. Ta powstała w czasach krzyżackich miejscowość należała do największych w okolicy.
Założenie wsi
Kierując się Tatarskim Szlakiem w lasach obok Czarnego Pieca, przed szosą Jedwabno – Pasym, dotrzemy do skrzyżowania z drogą Małszewo – Rutki. W ubiegłym tygodniu w naszym cyklu było o Rutkach, więc teraz przyszedł czas na Małszewo, bogatą i ludną wieś, powstałą już w czasach krzyżackich. Małszewo zostało założone 19 stycznia 1383 roku. Wtedy to komtur ostródzki Kuno von Liebenstein nadał braciom Jakobowi i Jonasowi 50 łanów przy Jeziorze Małszewskim „na założenie wsi”. Mieszkańcy jednocześnie otrzymali zwolnienie od podatku (tzw. wolnizna) na okres 7 lat. Po upływie tego czasu musieli oni od każdego łana oddawać jako czynsz pół grzywny, szefel żyta, szefel pszenicy i 2 kury. Jako uposażenie urzędu sołtysa wyznaczono 5 łanów ziemi. Mieszkańcy Małszewa otrzymali też prawo wolnego połowu ryb za pomocą małego sprzętu w Jeziorze Małszewskim. W 1447 roku właściciel Małszewa Jurga z Bratiana zamienił się z Zakonem na 52 łany w Turznicy w powiecie ostródzkim. Zakon przekształcił Małszewo w wieś czynszową i w części w ziemiańską.
Karczma i młyn
W 1511 roku wójt krzyżacki z Nidzicy Jobst Truchses sprzedał Stanisławowi Spierszkowskiemu karczmę w Małszewie wraz z 1 łanem ziemi na prawie chełmińskim.
Spierszkowskiemu pozwolono warzyć tyle piwa, ile jego karczma będzie potrzebowała. Mógł on też sprowadzać piwo z Nidzicy i z Pasymia.