Kilka miesięcy temu, na imieniny, dostałem książkę „Każdy szczyt ma swój CZUBASZEK”. Ponad trzysta stron zabawnego wywiadu-rzeki, jaki przeprowadził z tytułową bohaterką znakomity kabaretowiec Artur Andrus.

Maria CzubaszekCzytając tę książkę skręcałem się ze śmiechu, przypominając sobie dawne satyryczne wyczyny autorki setek zwariowanych kabaretowych tekstów, a także scenariuszy zabawnych programów radiowych i telewizyjnych. Choć warto przypomnieć, że pisywała ona także słowa do całkiem „normalnych” piosenek, śpiewanych później, między innymi, przez Ali Babki, Trubadurów, Ewę Bem, czy Krystynę Prońko. Zaczęła pisać zawodowo, jako 21-latka, w roku 1960. Czyli jej twórczość towarzyszyła nam od 56 lat. Doskonale pamiętam większość audycji radiowych Marii Czubaszek i wciąż korciło mnie, po przeczytaniu wymienionej książki, aby poświęcić jej pracy jeden z kurkowych felietonów. No cóż, nie zdążyłem przed odejściem artystki pióra. Zatem dzisiaj kilka słów o niej i o tym co nam po sobie pozostawiła.

W roku 1960 Maria Czubaszek rozpoczęła pracę w Polskim Radio. Początkowo w audycji „Radio reklama”. Natychmiast błysnęła specyficznym poczuciem humoru, ubarwiając audycję takimi hasełkami jak: „Jeśli chcesz radio… to se kup”. Przypomnę moim czytelnikom, że wiele, wiele lat później, w telewizyjnym kabareciku Olgi Lipińskiej, żart ten sparafrazowała jedna z dwóch asystentek dyrektora teatru, o których pan Turecki mawiał „te dwie mietły”. W którymś z programów odezwała się ona do swojego szefa następująco: „Misiek, chcesz cukierka? To se kup”. Przy okazji: dyrektora grał wówczas Janusz Rewiński, a asystentkę Iwonka Biernacka, prywatnie żona Janusza. Wspominając audycję radiową sprzed 56 lat dodam, że to właśnie w owym programie, młodziutki jeszcze Jan Tadeusz Stanisławski, późniejszy „profesor mniemanologii stosowanej”, po raz pierwszy wykorzystał fragment sienkiewiczowskiego „Potopu” do zareklamowania polskiego proszku do prania. A brzmiało to tak: „Ojciec prać? Tak, ale wyłącznie proszkiem IXI”. Także i ten żart powtarzano w późniejszych reklamach i nikt już dzisiaj nie pamięta, że Janek Stanisławski był pierwszy.

W roku 1966 Maria Czubaszek rozpoczęła współpracę z radiową „Trójką”.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.