W miniony czwartek rozpoczął się maturalny maraton. W Szczytnie do egzaminu dojrzałości przystąpiło 286 abiturientów. Pierwsze wrażenia są pozytywne – tematy z języka polskiego zarówno młodzież, jak i nauczyciele oceniają jako stosunkowo łatwe. Czy to skutek tego, że po raz kolejny ministerstwo edukacji obniżyło maturalne wymagania?

Matura z obniżoną poprzeczką
W ZS nr 3 tuż przed maturą z języka angielskiego humory dopisywały. Tu do egzaminu dojrzałości przystąpiło 112 abiturientów/fot. ZS nr 3 w Szczytnie

MNIEJSZE WYMAGANIA

Tegoroczne matury rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin zostanie przeprowadzony w dwóch formułach. Absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących przystąpią do niego w Formule 2023, natomiast absolwenci techników, branżowych szkół II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych będą zadawać maturę w Formule 2015. Decyzją ministra edukacji, tegoroczne wymagania obniżono o 20 – 25%. Szef resortu Przemysław Czarnek uzasadnia to tym, że absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 + 4, czyli osiem lat szkoły podstawowej i cztery średniej. Kolejnym argumentem przemawiającym za obniżeniem poprzeczki, w ocenie ministerstwa, jest to, że tegoroczni maturzyści przez dłuższy czas uczyli się w systemie zdalnym.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.