Zakwitły już kasztany - symbol rozpoczęcia maturalnej gorączki. Na razie absolwenci szkół średnich mają za sobą egzamin pisemny z języka polskiego i obcego. Tegoroczne tematy z tego pierwszego przedmiotu przypadły do gustu większości szczycieńskich maturzystów.

KOPNIAK NA SZCZĘŚCIE

Maturalny maraton ruszył w piątek 4 maja. Na początek młodzież zdająca egzamin dojrzałości musiała się zmierzyć z językiem polskim. Większość maturzystów nie kryła zdenerwowania i emocji towarzyszących najważniejszemu jak dotąd sprawdzianowi ich wiedzy.

- Kiedy przeczytałam pierwsze pytania, trzęsły mi się ręce. Dopiero teraz nerwy trochę odchodzą - dzieliła się z „Kurkiem” swoimi przeżyciami Agnieszka Świderska z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie.

Przed egzaminem bardziej przesądni sięgali po wypróbowane ponoć sposoby na szczęście. Dziewczyny zakładały czerwoną bieliznę oraz wymieniały się przedmiotami, np. długopisami lub pierścionkami, wierząc, że posiadanie pożyczonej rzeczy uchroni przed egzaminacyjnym pechem. Przed maturą niektórzy uczniowie nie ścinali włosów. Obowiązywał też inny sprawdzony rytuał.

- Przed wyjściem na egzamin sąsiedzi dali mi symbolicznego kopniaka na szczęście - mówi Agnieszka.

Maturalny start

TRUDNE OBYWATELSTWO

Po pisemnej maturze z języka polskiego większość uczniów była raczej dobrej myśli. Egzaminacyjne zagadnienia spotkały się na ogół z pozytywnym przyjęciem.

- Młodzież wychodziła z sali uśmiechnięta i zadowolona. Uczniowie twierdzili, że nie było trudno - relacjonuje dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie Piotr Karczewski.

Zdający poziom podstawowy mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy dotyczył męczeństwa młodzieży polskiej na podstawie III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a drugi wymagał porównania sposobów przedstawienia matek i ich relacji z dzieckiem na podstawie „Granicy” Zofii Nałkowskiej oraz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Dodatkowo wszyscy uczniowie musieli zinterpretować tekst filozof Barbary Skargi na temat obywatelstwa. Pytani przez nas o wrażenia maturzyści z tym ostatnim zadaniem mieli największe kłopoty.

- Ten tekst bardziej nadawał się na egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a nie na polski - uważają Milena i Asia z ZS nr 1.

NOWA JEST LEPSZA

Ten rok był już trzecim z rzędu, w którym obowiązywała tzw. nowa matura. W ocenie dyrektorów szczycieńskich szkół średnich zmieniona formuła na razie się sprawdza.

- Na pewno nowa matura jest znacznie lepsza od starej. Wymaga większej samodzielności, nie ma mowy o żadnym ściąganiu czy pomocy ze strony nauczycieli. Jest bardziej obiektywna jeśli chodzi o wyniki - twierdzi dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Danuta Maroszek.

Opinię tę podziela również Piotr Karczewski.

- Prace egzaminacyjne sprawdzają osoby niepracujące w danej szkole. Poza tym w komisjach zasiadają nauczyciele z innych placówek, co według mnie jest dobrym rozwiązaniem - mówi dyrektor ZS nr 3.

POPULARNA GEOGRAFIA

Po pisemnym egzaminie z języka polskiego młodzież pisała maturę z języka obcego. Teraz uczniowie zdają pisemnie wybrany przedmiot. W ZS nr 1 największą popularnością cieszyła się geografia. Wybrało ją aż 75 osób. Dla porównania, maturę z chemii zdecydowało się zdawać zaledwie troje maturzystów. W ZS nr 2 było podobnie. Wśród przedmiotów do wyboru prym wiodła również geografia, na drugim miejscu uplasowała się biologia. Taki wybór nie dziwi dyrektor Maroszek.

- Wynika to z profilu kształcenia naszej szkoły. Przedmioty te wybierają absolwenci technikum hotelarskiego oraz klas gastronomicznych - mówi szefowa ZS nr 2.

W tym roku na egzamin dojrzałości w jej szkole, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie zgłosiło się 13 osób. - Szkoda, że nie powiadomiły nas o tym wcześniej. Część tych osób to nasi absolwenci, którym poprzednim razem powinęła się noga - mówi Danuta Maroszek.

W ZS nr 3 maturzyści jako przedmiot dodatkowy najczęściej wybierali historię, a dalszej kolejności biologię. Spośród 221 osób, które przystąpiły do egzaminu z języka polskiego, tylko 27 zdecydowało się zdawać maturę na poziomie rozszerzonym. Przed maturzystami trudny miesiąc. Egzaminy potrwają do końca maja. Wyniki tegorocznych matur będą znane do 29 czerwca. Tego dnia odbędzie się wręczenie świadectw.

Ewa Kułakowska