Odznaczony za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.
Z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Olsztynie odbyły się uroczystości patriotyczne. Zainaugurowała je msza święta w intencji ojczyzny, po której jej uczestnicy przemaszerowali na plac Solidarności, gdzie oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny. Następnie w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono odznaczenia państwowe. W gronie wyróżnionych znalazł się szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP Maciej Rokus, który odebrał przyznany przez Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
- W ostatnich latach mój zespół zrobił bardzo dużo, w tym także dla społeczeństwa Warmii i Mazur. Od oddawania rodzinom ciał ich bliskich po kilkunastu latach po rozwiązywanie różnych trudnych spraw. To ogrom pracy – mówił zaraz po wręczeniu mu odznaczenia Maciej Rokus.
To już drugie takie wyróżnienie od prezydenta RP. Poprzednie otrzymał trzy lata temu. Wcześniej, w roku 2008 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za pomoc w odnalezieniu 12 ofiar „Białego Szkwału” na Mazurach. Dwa lata temu Prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu drugi już Krzyż Zasługi za odnalezienie po wielu latach ciał osób tragicznie zmarłych. Został też odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za prowadzone cyklicznie wykłady i warsztaty poświęcone bezpieczeństwu.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – polskie pamiątkowe państwowe odznaczenie cywilne ustanowione 15 czerwca 2018 r. jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.
Rozwiązują zagadki sprzed lat
Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczpospolitej Polskiej, na której czele stoi Maciej Rokus, działa już od 20 lat. Specjalizuje się w poszukiwaniach osób, które zaginęły nad wodą. Wkracza do akcji, gdy istnieje podejrzenie utonięcia, a standardowe poszukiwania nie przyniosły efektu. Jej członkowie przeczesują rzeki i jeziora, by rozwikłać zagadki sprzed lat: niewyjaśnione przypadki, kiedy mimo upływu czasu nie udało się odnaleźć ciał ofiar. Poszukiwania zaginionych nie są jedyną aktywnością grupy. Duży nacisk kładzie też na edukację, prowadząc cyklicznie z dziećmi i młodzieżą zajęcia poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Odbywają się one m. in. na terenie gminy Pasym.
Maciej Rokus od kilku lat jest także wykładowcą w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Prowadzi tam wykłady z przedmiotu bezpieczeństwo i zakres prac wodnych. Jest współautorem trzech książek poświęconych zdarzeniom kryminalnym oraz biegłym sądowym w siedmiu zakresach. Ukończył podyplomowe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilku lat pełni funkcję pełnomocnika wojewody warmińsko-mazurskiego ds. bezpieczeństwa