Maciej Rokus, szef grupy szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, już po raz kolejny został wyróżniony przez władze państwowe. W miniony piątek, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, otrzymał przyznany mu przez premiera Mateusza Morawieckiego Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.
W piątek 9 listopada w w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie odbyła się uroczysta gala z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W jej trakcie Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, wręczył odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP i prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wśród udekorowanych okolicznościowym medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości znalazł się Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
- Jestem bardzo dumny i czuję się zaszczycony otrzymanym wyróżnieniem - mówił tuż po uroczystości, nie ukrywając wzruszenia Maciej Rokus.
- Zdaję sobie sprawę, że nie włożyłem swojej cegiełki do naszej niepodległości, ale na pewno z moim zespołem poprzez rozwiązanie wielu zaginięć i spraw kryminalnych uwolniliśmy setki polskich rodzin od zamkniętego labiryntu niepewności.
To nie pierwsze wyróżnienie przyznane mu przez władze państwa. 11 lat temu został odznaczony przez Prezydenta RP
Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za pomoc w odnalezieniu 12 ofiar „Białego Szkwału” na
Mazurach. Dwa lata temu Prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Zasługi za odnalezienie po wielu latach ciał osób tragicznie zmarłych.
Maciej Rokus, oprócz kierowania Grupą Specjalną Płetwonurków RP, jest wykładowcą akademickim, współautorem dwóch książek poświęconych zdarzeniom kryminalnym oraz biegłym sądowym z zakresu niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń na wodzie, poszukiwań ludzi lub zwłok na obszarach wodnych i trudno dostępnych. Współautor dwóch książek Ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa na Uniwesytecie Jagiellońskim, uczestnik studiów podyplomowych Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, uczestnik studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w Szkole Zarządzania z zakresu zarządzania sytuacją kryzysową, uczestnik studiów podyplomowych na Uniwerytecie Warszawskim na Wydziale Archeologii Podwodnej.
Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczpospolitej Polskiej, na której czele stoi Maciej Rokus, działa już od 20 lat. Specjalizuje się w poszukiwaniach osób, które zaginęły nad wodą. Wkracza do akcji, gdy istnieje podejrzenie utonięcia, a standardowe poszukiwania nie przyniosły efektu. Jej członkowie przeczesują rzeki i jeziora, by rozwikłać zagadki sprzed lat: niewyjaśnione przypadki, kiedy mimo upływu czasu, nie udało się odnaleźć ciał ofiar.
– Są to ludzie o silnej konstrukcji psychicznej, którzy są w stanie pracować w trudnych, ekstremalnych warunkach pogodowych: w zimnie, mrozie czy w ciągłej ulewie – mówi Maciej Rokus. Poszukiwania zaginionych nie są jedyną aktywnością grupy. Duży nacisk kładzie też na edukację, prowadząc cyklicznie z dziećmi i młodzieżą zajęcia poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Odbywają się one m. in. na terenie gminy Pasym.