W pierwszym kwartale, a najpóźniej do połowy roku większość gmin wprowadzi podwyżki opłat za śmieci. Włodarze nie kryją, że wzrost będzie znaczący. Przykładowo, mieszkańcy gminy Pasym za odbiór odpadów zapłacą o ponad 50% więcej niż dotychczas. Niewykluczone, że na tym wzrost cen się nie skończy, bo samorządy nie osiągają wymaganego poziomu recyklingu.

Słona cena śmieci
Gminy nie osiągają wymaganego wskaźnika recyklingu. To może spowodować, że wzrost opłat za odbiór śmieci będzie jeszcze większy

NIEUCHRONNE PODWYŻKI

To, że opłaty za odbiór śmieci w bieżącym roku pójdą w górę, wiadomo już od dawna. Mieszkańcy zastanawiają się tylko, jaka będzie skala podwyżek. Na razie większość gmin jest na etapie przeprowadzania analiz i konstruowania uchwał. Do tej pory podwyżkę wprowadzono tylko w gminie Wielbark. Pod koniec listopada radni zadecydowali, że dla gospodarstw domowych liczących dwie i więcej osób cena wzrośnie o 4 zł, czyli do 29 zł miesięcznie za odpady segregowane. Stawka dla gospodarstw zamieszkiwanych przez jedną osobę pozostała bez zmian i wynosi 16 zł.

Pozostałe gminy planują wprowadzić podwyżki w ciągu najbliższych dwóch – trzech miesięcy.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.