Michalina Archacka, uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie, otrzymała Złote Pióro Starosty i tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii. Spośród piętnastu uczestniczek ortograficznych zmagań, popełniła najmniej błędów w dyktandzie zorganizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W środę 21 lutego w sali konferencyjnej ratusza piętnaście uczennic szczycieńskich szkół ponadgimnazjalnych rywalizowało o tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii. Wybór terminu był nieprzypadkowy, bo akurat wtedy obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczestniczki ortograficznych zmagań zostały wyłonione w szkolnych eliminacjach. Co ciekawe, w gronie finalistów znalazły się same dziewczęta. Za zadanie miały napisanie dyktanda przygotowanego w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Tekst pt. „Gimnastyka języka” w opinii polonistek, które przeprowadziły konkurs, był bardzo trudny. Najwięcej kłopotu sprawiła uczennicom pisownia wyrazów „skądinąd”, „z wszech miar”, „uhm”. O trudności dyktanda świadczy również to, że żadnej z dziewcząt nie udało się napisać go bezbłędnie. Najlepiej wypadła Michalina Archacka z Zespołu Szkół nr 3. Popełniła tylko sześć błędów. W nagrodę z rąk Jarosława Matłacha odebrała Złote Pióro Starosty oraz tablet. Michalina uczy się w II klasie liceum o profilu biologiczno – chemicznym, ale, jak sama mówi, umysł ma humanistyczny. Interesuje się muzyką i biologią. Przyznaje, że nie spodziewała się wygranej. - Najtrudniejsza była dla mnie interpunkcja. Myślałam, że w dyktandzie będzie więcej trudnych słów – dzieli się swoimi wrażeniami.
Przyznano też nagrody uczennicom, które wypadły najlepiej spośród reprezentantek innych szkół: Magdalenie Chmielewskiej (ZS nr 1) i Pauli Sobotce (ZS nr 2).
Dyktando było jednym z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pomysł jego przeprowadzenia wpadły polonistki Anna Tobolewska z ZS nr 3 i Ewa Napiórkowska z ZS nr 2. W organizacji ortograficznych zmagań pomagały również Ewa Gumkowska z ZS nr 3 oraz Aneta Załubska – Ropiak z ZS nr 1.
(ew)