Lokatorzy mieszkań komunalnych znajdujących się na terenie miasta i gminy Pasym będą je mogli nabyć za 5, 10 lub 15% ich aktualnej wartości. Decyzję w tej sprawie podjęli radni, licząc, że najemcy chętniej będą teraz kupować lokale.
Przy jednorazowej zapłacie najemcy lokali komunalnych będą je mogli kupić zaledwie za 5% ich wartości według wyceny rzeczoznawcy. Dotyczyć to będzie mieszkań znajdujących w obiektach wybudowanych przed 1945 r. Dla budynków postawionych w latach 1945-1980 bonifikata wyniesie 90%, a dla wybudowanych w okresie późniejszym – 85%. Zakup mieszkania będzie można rozłożyć na raty maksymalnie na 10 lat. W takim przypadku bonifikata zmniejszy się o 15%.
Na nabywcach ciążyć będzie jednak zakaz sprzedaży mieszkań i wykorzystywania ich na inne cele przez okres 5 lat. Jeśli wyłamią się z niego, będą musieli zapłacić pełną wartość mieszkania.
Uchwała, która trafiła na obrady sesji październikowej, została przez radnych przyjęta jednogłośnie. Zarówno oni, jak i burmistrz liczą na to, że miasto pozbędzie się znacznej części majątku, na którego utrzymanie nie starcza środków. Dotychczasowe ulgi: 70% w starym budownictwie i 50% w nowym nie stanowiły wystarczającej zachęty. W tym roku sprzedano ich zaledwie 3, w 2007 – 6, 2006 - 9, 2005 – 2. Trudno się dziwić, większość substancji mieszkaniowej znajduje się bowiem w fatalnym stanie. Lokale są zawilgocone, ze złymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, bez centralnego ogrzewania i z łazienkami przerabianymi z części korytarzy, pokoi lub kuchni.
Na remonty mieszkańcy raczej nie mają co liczyć, administrator ZGKiM ma na ten cel niewiele środków.
Jedną z osób, które nowe przepisy zachęcają do kupna lokalu jest Danuta Hajduk. Za przedwojenne mieszkanie o powierzchni 60 m2 przyszłoby jej zapłacić jednorazowo ok. 3 tys. zł. Gdyby zdecydowała się na raty i spłacałaby je w wysokości podstawy obecnego czynszu, czyli 90 zł, już po pięciu latach stałaby się prawowitą właścicielką.
Sekretarz miasta Jarosław Milewski spodziewa się, że teraz mieszkańcy choć niezbyt zamożni, chętniej będą wykupywać mieszkania.
Przyznaje jednak, że stan mieszkań komunalnych pozostawia wiele do życzenia. Od razu jednak dodaje, że sytuacja taka trwa nie od roku czy dwóch a od wielu lat.
Samorząd pozbywając się mocno nadszarpniętej zębem czasu bazy, będzie mógł spodziewać się niewielkich, ale jednak wpływów ze sprzedaży, a także wzrostu stałych dochodów z tytułu podatku od nieruchomości.
Obecnie na terenie miasta i gminy Pasym jest jeszcze 165 lokali komunalnych. Aż 80% z nich znajduje się w obiektach wybudowanych przed końcem drugiej wojny światowej.
(o)/Fot. A. Olszewski