Blisko milion złotych w ramach odpisu 1 procenta podatku przekazali mieszkańcy powiatu szczycieńskiego za rok 2020 organizacjom pożytku publicznego. Zdecydowanie częściej na beneficjentów wskazywali jednak stowarzyszenia ogólnopolskie. Na konto tych zarejestrowanych w naszym powiecie trafiło niewiele ponad 100 tysięcy złotych.

Milion złotych z jednego procenta
Wiceprezes Anna Suchowiecka: - Wcześniej co roku wspomagałam różne organizacje pożytku publicznego. W końcu pomyślałam, że może warto byłoby wziąć z nich przykład

Z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy decydują się na przekazanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. W składanych zeznaniach podatkowych za 2020 r. spośród uprawnionych 42 342 zdecydowała się na to ponad połowa - 22568 (53%). Przekazana przez nich w ten sposób kwota 977.817,74 zł jest o 37 tys. zł wyższa niż rok wcześniej. Szczycieńscy podatnicy w zeznaniach jako beneficjentów chętniej wskazywali organizacje mające siedziby poza naszym powiatem. Zarejestrowane tu organizacje zgromadziły łącznie niespełna 104 tys. zł, czyli niewiele więcej niż 10% przekazanych przez miejscowych podatników.

CENTRUM WSZELKICH PORAD

W powiecie szczycieńskim uprawnionych do pozyskiwania odpisów z 1 procenta podatku za 2020 rok było 15 organizacji pożytku publicznego. W porównaniu do roku poprzedniego ubyło jedno - Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Mieszkańców Mazurskiej Wsi Grom i przybyły dwa: Nasza Ziemia Szczycieńska i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej „Lazarus” w Szczytnie. Na konto tego ostatniego podatnicy odprowadzili blisko 4 tysiące złotych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.