W ostatnich tygodniach na terenie powiatu szczycieńskiego doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem 18-letnich kierowców. W jednym z nich zginął chłopak, który zaledwie kilkanaście godzin wcześniej odebrał prawo jazdy. Co sprawia, że młodzi ludzie za kierownicą coraz częściej stanowią zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg?

Młodzi kierowcy wiozą śmierćCZARNA SERIA

Tegoroczna wiosna i lato są wyjątkowo tragiczne jeśli chodzi o wypadki z udziałem młodych kierowców. Czarna seria zaczęła się w maju, kiedy na trasie Bartoły Wielkie – Rumy zginął 22-letni Karol, który był strażakiem ochotnikiem z Rum. Kierowany przez niego samochód uderzył w przydrożne drzewo. Młody mężczyzna zmarł po przewiezieniu do szpitala. W czerwcu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na granicy Szczytna i Leśnego Dworu w seicento, którym podróżowały dwie 18-letnie uczennice Zespołu Szkół nr 2, uderzył szynobus. Ciągnął on auto jeszcze ponad pół kilometra. Kierująca fiatem i jej pasażerka nie miały żadnych szans na przeżycie. Do kolejnej tragedii z udziałem młodego kierowcy doszło w minionym tygodniu. W nocy z 19 na 20 lipca na trasie Pasym – Dźwierzuty w pobliżu Grzegrzółek 18-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty kierujący BMW po wyprzedzeniu innego pojazdu za łukiem drogi zjechał na lewe pobocze, odbił do prawej strony jezdni i uderzył lewą stroną auta w przydrożne drzewo. Chłopak, który zaledwie kilkanaście godzin wcześniej odebrał prawo jazdy, zginął na miejscu. Wraz z nim jechali jeszcze czterej pasażerowie w wieku od 15 do 18 lat. Wszyscy odnieśli obrażenia i zostali przetransportowani do szpitali w Olsztynie.

W kwietniu 19-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego spowodował wypadek, w którym zginął były burmistrz Szczytna i starosta szczycieński Andrzej Kijewski. Młody chłopak uderzył w tył samochodu samorządowca, w efekcie czego ten zderzył się z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. 19-latkowi prokuratura postawiła zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

PRAWO JAZDY TO NIE WSZYSTKO

Według policji, najczęstszą przyczyną takich tragicznych zdarzeń są nadmierna prędkość oraz niedostosowanie jej do panujących warunków. W przypadku młodych ludzi w grę wchodzą też inne czynniki.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.