Radni ze Świętajna powołali do życia Młodzieżową Radę Gminy, która składać się będzie z przedstawicieli uczniów wszystkich miejscowych szkół. - Młodzież powinna od początku poznawać tajniki samorządu, podstawy organizowania się lokalnych społeczności - chwali przedsięwzięcie przewodniczący „dorosłej” Rady Gminy Zbigniew Pampuch.

Młodzi mają głos

POZNAWANIE SAMORZĄDU

Decyzja o powołaniu do życia Młodzieżowej Rady Gminy Świętajno została podjęta podczas sesji 28 grudnia 2007 roku. Wtedy też nadano jej statut i zatwierdzono procedurę wyboru członków. W skład rady wejdą uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy. Ich liczbę ustalono na 15 osób. Po dwa mandaty przypadną szkołom podstawowym w Spychowie i Kolonii, trzy SP w Świętajnie, po jednym SP w Jerutach i Jerutkach oraz oddziałom zamiejscowym Gimnazjum w Spychowie. Najwięcej, bo aż pięciu reprezentantów będzie miało Gimnazjum w Świętajnie. Celem utworzenia młodzieżowej rady jest przede wszystkim rozwijanie idei samorządności wśród najmłodszych mieszkańców oraz kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych, a także reprezentowanie interesów młodzieży wobec istytucji samorządowych. Jej kadencja trwać będzie cztery lata. Wybory mają być przeprowadzane w taki sam sposób, jak wyłanianie władz samorządów uczniowskich poszczególnych szkół, z corocznym uzupełnieniem składu o tych radnych, którzy opuszczą daną placówkę. Pomysł utworzenia rady w gminie Świętajno jest nowością - do tej pory nie funkcjonował tu podobny organ. Idea bardzo podoba się przewodniczącemu Rady Gminy Zbigniewowi Pampuchowi. Jego zdaniem taka inicjatywa to dobry krok w kierunku aktywizacji młodych ludzi i zainteresowania ich problematyką samorządową.

- Młodzież powinna od początku poznawać tajniki samorządu, podstawy organizowania się lokalnych społeczności - uważa przewodniczący Pampuch.

MĄDROŚĆ NIE IDZIE W PARZE Z WIEKIEM

Na razie rada jeszcze się nie ukonstytuowała. Zbigniew Pampuch zapowiada jednak, że jeśli wszystko pójdzie sprawnie, zostanie ona wyłoniona w najbliższym kwartale. Według przewodniczącego, podobne organy działają w innych regionach kraju. Tam jednak młodzieżowymi radnymi są na ogół starsi uczniowie. W gminie Świętajno do głosu dopuszczeni będą również ci najmłodsi, z klas I-III uczęszczający do szkoły w Jerutkach.

- Mądrość nie zawsze idzie w parze z wiekiem, dlatego nawet uczeń III klasy może dużo wnieść - uzasadnia Zbigniew Pampuch. Młodzi radni będą zapraszani na obrady dorosłej rady poświęcone sprawom dzieci i młodzieży. Otrzymają oni także uprawnienia do tego, by zgłaszać swoje problemy i postulaty radnym. Mogą też uczestniczyć w posiedzeniach poszczególnych komisji.

- Na pewno młodzieżowa rada nie będzie tworem martwym - deklaruje przewodniczący Pampuch zapowiadając, że wspólne posiedzenia chce zwoływać co najmniej dwa razy w roku. Liczy również na to, że podpatrując dorosłych radnych, młodzi ludzie nauczą się jasno wyrażać swoje poglądy na otaczającą ich rzeczywistość.

CENNE UMIEJĘTNOŚCI

Udział w nieco podobnym przedsięwzięciu ma na swoim koncie córka Zbigniewa Pampucha, Jowita, obecnie maturzystka uczęszczająca do Technikum Leśnego w Rucianem - Nidzie. Przez kilka lat działała w parlamencie młodzieżowym województwa warmińsko-mazurskiego, będąc przewodniczącą komisji ds. kontaktów z mediami.

- Zdobyłam wtedy wiele cennych umiejętności, o które gdzie indziej byłoby mi trudno - mówi Jowita Pampuch. W czym ona i jej młodsi koledzy są lepsi od dorosłych samorządowców?

- Mamy świeże spojrzenie i nie tkwimy w żadnych układach politycznych - odpowiada Jowita Pampuch.

Ewa Kułakowska/Fot. A. Olszewski