Moda na uprawę ziół

W ostatnich latach uprawa ziół stała się bardzo popularna. I bardzo dobrze, bo poprawiają one smak i zapach potraw, są też łagodnie działającymi roślinami leczniczymi. Wpływają korzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i na przemianę materii. Dodatkowo rośliny te dzięki zniewalającym zapachom, różnym kształtom i kolorom kwiatów bądź liści z powodzeniem mogą służyć do dekorowania naszego otoczenia. Większość ziół jest stosunkowo łatwa w uprawie. Można je sadzić w warzywniku, na ozdobnych rabatkach albo wydzielić specjalne miejsce na działce, na tarasie czy balkonie. Oprócz tradycyjnych ziół jak: lubczyk, mięta, melisa, majeranek, koper, szałwia, bylica estragon, możemy rozkoszować się także ziołami egzotycznymi jak, np.: bazylia, oregano czy tymianek. Nawet takie typowe dla rejonu śródziemnomorskiego zioła jak wawrzyn szlachetny (liść laurowy), rozmaryn z powodzeniem będą rosły również w naszych ogródkach.

Zioła pochodzą z różnych stref klimatycznych. Są wśród nich zarówno gatunki rodzime, przystosowane do naszych warunków środowiskowych, jak i obce, których wymagania odnośnie światła, temperatury, czy też gleby są znacznie wyższe. Decydując się zatem na uprawę roślin zielarskich musimy uwzględnić te okoliczności. Podstawowe zasady uprawy wybranych ziół postaram się przybliżyć zainteresowanym czytelnikom w kolejnych artykułach.

Zioła na tarasie,

balkonie

Jak już wspomniałem, miejscem uprawy ziół może być taras bądź balkon. Takie warunki uprawy bardzo dobrze znosi cząber, bazylia, majeranek, melisa, koper i lubczyk. Jedna lub dwie rośliny posadzone w większych donicach dostarczą nie tylko aromatycznych liści, ale będą też oryginalną dekoracją. Jeśli w jednej donicy, skrzynce zechcemy posadzić kilka roślin to musimy dobrać takie o podobnych wymaganiach, np. dobrym sąsiedztwem dla bazylii będzie melisa, a dla majeranku cząber. W przypadku, gdy mieszkanie położone jest przy bardzo ruchliwym szlaku komunikacyjnym, zioła na balkonie lepiej potraktować jako element dekoracyjny niż używać do przyprawiania potraw. Dalszą treść poświęcę jednej z najpopularniejszych roślin zielarskich jaką jest majeranek, który możemy uprawiać w ogródku i na balkonie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.