Wielkimi krokami zbliża się finał Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Niebawem dowiemy się, kto zostanie jego zwycięzcą i które sołectwa otrzymają nagrody w wysokości 3, 2 i 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy już przedostatnią parę kandydatów do tytułu Supersołtysa – Monikę Gwiazdę z Kolonii i Andrzeja Bełcikowskiego z Długiego Borku.
MONIKA GWIAZDA – Aktywna gospodyni
Pani Monika sołtysem Kolonii jest drugą kadencję. Mężatka, ma troje dorosłych dzieci – dwie córki i syna. Prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. Sołtys działa także w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. W Kolonii co roku w lipcu odbywały się przeglądy podobnych kół funkcjonujących w innych miejscowościach. Spotkanie aktywnych kobiet zaplanowano także i na tegoroczne lato. We wsi istnieje świetlica, mieszkańcy mają też do dyspozycji boisko wielofunkcyjne przy szkole.
- W przyszłości chcemy postawić wiatę, która przyda się przy organizacji różnego rodzaju imprez – mówi sołtys. Na sercu leży jej aktywizacja młodzieży, którą trudno włączyć w życie lokalnej społeczności. Zresztą, jak zauważa pani Monika, młodzi często wyjeżdżają ze wsi w poszukiwaniu pracy. Wysokie bezrobocie to od kilku lat bolączka Kolonii. Przed ponad pięcioma laty funkcjonował tu duży tartak zatrudniający ludzi z całej gminy Świętajno oraz sąsiednich gmin. Został jednak zlikwidowany, a teren po nim wydzierżawiony. Obecnie prowadzona jest tam produkcja, ale niewielka.
- Kiedyś byliśmy bogatą wsią, lecz po zamknięciu tartaku to się zmieniło – ubolewa pani Monika. W Kolonii mieszka około 800 osób.
ANDRZEJ BEŁCIKOWSKI - ZE STRAŻY DO SAMORZĄDU
Funkcję sołtysa Długiego Borku pełni już trzecią kadencję. Drugą kadencję zasiada z kolei w Radzie Gminy Świętajno. Jest emerytowanym strażakiem. Żonaty, ma czworo dorosłych dzieci. Mieszkańcy Długiego Borku dysponują świetlicą, oraz placem zabaw. Za kadencji pana Andrzeja miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała swój sztandar. Udało się również wyremontować remizę, wykonać ogrodzenie wokół świetlicy i placu zabaw, a także posadzić drzewka. Poprawił się także stan dróg lokalnych. Właśnie trwają prace związane z wykonaniem nowej nawierzchni na terenie wsi. - Asfalt zostanie poszerzony z 4,5 do 7 metrów – cieszy się sołtys, dodając, że droga wymagała pilnej naprawy, bo po nierównej, spękanej i wąskiej nawierzchni nie dało się już jeździć. Inwestycję realizuje powiat z udziałem gminy Świętajno. Mieszkańcom marzy się jeszcze modernizacja odcinka traktu biegnącego do krajowej „53”, obok zakładu Sarii. Z tym mogą być jednak problemy, bo jej część znajduje się na terenie gminy Rozogi. Mieszkańcy Długiego Borku żyją głównie z rolnictwa. Podobnie jak w przypadku Kolonii, zauważalny jest odpływ młodzieży, która poszukuje zatrudnienia w większych miastach.
Pan Andrzej to zapalony myśliwy. Należy do Koła Łowieckiego „Rogacz” w Świętajnie. Pomaga też w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. - Rolnictwo ma u nas przyszłość, a ludzie pracujący na roli na pewno w naszej wsi zostaną – mówi sołtys.
(ew)