W dwóch, a być może nawet trzech gminach powiatu szczycieńskiego wybory sołtysów odbędą się przed wyborami samorządowymi. To skutek wydłużenia kadencji rad gmin, do czego nie wszędzie zdążono dostosować zapisy w statutach sołeckich.

Muszą wybrać sołtysów przed radnymi
Sołtysi w gminie Szczytno mają powody do zadowolenia nie tylko z powodu obchodzonego w ubiegłym tygodniu ich święta. Dzięki przyjętym zapisom w statutach sołectw, do wyborów pozostał im jeszcze rok

Spore zamieszanie spowodowało wydłużenie przez sejm kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Wątpliwości dotyczą terminu przeprowadzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich, którego ustawodawca nie określił. W tej sytuacji jedni uważają, że swą funkcję powinni piastować do tegorocznej wiosny, motywując to faktem, iż wybrano ich na czteroletnią kadencję, kolejni spekulują, że ich kadencja nie tylko wydłuży się o 12 miesięcy, ale potrwa nawet do końca roku 2024. I jedni, i drudzy mogą mieć rację. Wszystko zależy od tego jak uregulowano to w statutach poszczególnych sołectw.

W gminach powiatu szczycieńskiego jest z tym różnie.

W gminie Świętajno w grudniu ub. r. radni przyjęli uchwałę stanowiącą, że kadencja sołtysów i rad sołeckich będzie tam wydłużona do pięciu lat, ale … z wyjątkiem obecnej, dla której zachowano okres czteroletni. Efektem tego są rozpoczęte w miniony piątek wybory w poszczególnych sołectwach gminy Świętajno, które potrwają do 12 kwietnia.

Przed takim rozwiązaniem próbowali się bronić samorządowcy w gminie Dźwierzuty.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.