Pod hasłem „To, co może być na końcu tęczy” odbył się tegoroczny VIII Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych z powiatu szczycieńskiego. Uczestnicy wyrazili swoje spostrzeżenia w wierszach, prozie oraz pracach plastycznych.
Osoby niepełnosprawne startowały w dwóch konkursach: literackim i plastycznym. Spośród zakwalifikowanych 126 prac, jury nagrodziło 36 w kilkunastu kategoriach. - Niezwykle trudno było wybrać wśród tylu różnorodnych prac te najlepsze - mówi juror konkursu plastycznego Andrzej Symonowicz z Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.
W tym roku uczestnicy przeglądu najchętniej wyrażali swoje uczucia poprzez prace plastyczne, sięgali do najróżniejszych technik artystycznych m.in. malarstwa na płótnie i szkle, kolażu, ceramiki, a nawet grafiki komputerowej. W konkursie literackim przyznano nagrody w kategoriach wiersz i opowiadanie. Jurorzy przy ocenie prac zwrócili uwagę na wyjątkową wrażliwość uczestników obu konkursów. Nagrody otrzymały także placówki z terenu powiatu, które zaangażowały się w tegoroczną imprezę oraz instruktorzy, pod okiem których podopieczni wykonali najwięcej prac.
Impreza rozrasta się z roku na rok. Przegląd twórczości osób niepełnosprawnych wrósł na stałe w życie kulturalne Szczytna.
- Szczególnie cieszę się, że w tegorocznym przeglądzie artystycznym wzięły udział osoby indywidualne, które nie miały wsparcia ze strony ośrodków - mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Marianna Kask. - To właśnie im najtrudniej jest wyjść z czterech ścian własnych domów i zaistnieć. Dzięki tej imprezie osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności.
Wystawę prac plastycznych można oglądać w Muzeum Mazurskim w Szczytnie do końca grudnia.
(alado)/Fot. (alado)