Na tarasie i balkonie

Maj to najpiękniejsza pora dla działkowców. Wtedy właśnie cieszą oczy różnobarwne kwiaty, zakwitają w pełni drzewa owocowe, które dopełniają oszałamiającego nastroju rozbudzonej do życia przyrody. Bliskość bujnych i pachnących kwiatów, soczysta zieleń nastrajają do marzeń. Dzięki ukwieconym, pięknie rozwiniętym pędom, wygodnemu krzesłu możemy rozkoszować się magiczną atmosferą, wspominać miłe zdarzenia z przeszłości, prowadzić przyjazne rozmowy z bliskimi nam osobami. Potrzeba obcowania z żywą naturą u większości z nas jest na tyle silna, że pragniemy posiadać własny ogród. Tylko nieliczni mogą zrealizować takie pragnienia. Do tych nielicznych z pewnością należą działkowcy i właściciele przydomowych ogródków. Ale między niebem a ziemią coraz częściej spotykamy kawałki raju. Nasze balkony i tarasy z biegiem lat stają się piękniejsze i bardziej oryginalne. Kolorowe oazy, w których królują kwiaty w skrzynkach, doniczkach czy też najróżniejszych pojemnikach są miejscem, gdzie zapominamy o gorączce życia i czerpiemy nowe siły. Temat podjęty w tym artykule dotyczy przede wszystkim osób uprawiających rośliny na balkonach czy tarasach, ale może też stanowić inspirację dla działkowców przy tworzeniu roślinnych zakątków lub kącików wypoczynkowych. Bliskie obcowanie z pięknymi roślinami na balkonie czy tarasie zbliża nas do natury, dostarcza wiele radości, a także korzystne jest dla naszego zdrowia i samopoczucia. Uprawa roślin w najbliższym otoczeniu to także pożyteczna pasja, która może się stale rozwijać i rosnąć wraz z naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Balkony i tarasy w okresie od wiosny do jesieni są cennym miejscem wypoczynku dla wielu osób, a zwłaszcza dla osób starszych mających trudności z poruszaniem. Ich wygląd – jak już wspomniałem – każdego roku się zmienia. Dzieje się to za sprawą coraz większego asortymentu roślin dostępnych na rynku, organizacją konkursów na najładniejszy balkon, taras, rywalizacją sąsiedzką czy też po prostu wzrastającymi potrzebami estetycznymi ludzi. Planując kompozycje roślinne na balkonie czy tarasie musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: wielkość i kształt balkonu, tarasu, koszty roślin, możliwość pielęgnacji, funkcjonalność balkonu, wymagania roślin, kolorystykę balkonu i kwiatów, wielkość i kształt roślin.

Zagospodarowanie balkonu

Balkon pod względem przestrzeni jest bardziej pokojem niż ogrodem, w którym do obsadzenia roślinami przeznaczamy najczęściej ściany pionowe i balustrady, rzadziej podłogi. Dobrze zaprojektowany balkon powinien mieć jednolity styl i dobrze wkomponowywać się w otoczenie. Wiszące pojemniki powinny być umieszczone nad miejscami, po których nie będziemy chodzić. Skrzynie zawieszane na balustradach powinny być jednakowe a rośliny posadzone według klucza, czyli w każdym pojemniku podobnie. Wprowadzi to rytm, zapewniając elegancki wygląd. Przy zagospodarowaniu podłogi należy kierować się funkcją, którą ma spełniać nasz balkon. W pierwszej kolejności wydzielmy miejsce do siedzenia (krzesła itp.). Dopiero wtedy ustalmy miejsce gdzie ustawimy pojemniki z roślinami. Najczęściej będą to kąty, tak by nie przeszkadzały w chodzeniu. Dobierając rośliny, kierujmy się przede wszystkim ich wymaganiami co do warunków panujących na balkonie – balkon słoneczny czy zacieniony. Sadźmy sprawdzone już przez nas gatunki, ale odrobina otwarcia się na nowości nie zaszkodzi. Kierujmy się zasadą, że pośrodku skrzynki sadzimy rośliny wyższe, krzewiaste, po bokach zwisające. Zasadniczo stosujmy nie więcej niż trzy gatunki w pojemniku.

Dobór kolorystyki

Przy wyborze kolorystyki pamiętajmy, że ciepłe kolory ożywiają przestrzeń, a zimne działają uspokajająco. Wybierajmy zatem te, które nam najbardziej odpowiadają. Na balkonie, tarasie poprzez barwę kwiatów możemy stworzyć określony klimat, nastój. Tworząc kompozycje jednobarwne warto wiedzieć, że czerwień nadaje zdecydowany charakter, jest mocnym akcentem, widocznym, rzucającym się w oczy. Z kolei kolor fioletowo-niebieski jest zimny, sprawia szlachetne, usypiające wrażenie. Natomiast kolor żółty jest wesoły, rozświetlony, ale kwiaty żółte najlepiej komponują się z innymi ciemniejszymi barwami, np. niebieską, fioletową i czerwoną. Biel zaś to kolor uzupełniający, kwiaty w tym kolorze stosuje się do rozświetlenia ciemnych zakątków oraz elewacji balkonu o zdecydowanym kolorze. Jeśli zdecydujemy się na kompozycje wielobarwne, to kierujmy się następującymi propozycjami: przy zestawieniach dwubarwnych żółte kwiaty zestawiajmy z niebieskimi a czerwone, pomarańczowe z fioletowymi. Trzy barwy utworzą piękny efekt w zestawieniu żółtego z niebieskim i czerwonym. Wystrzegajmy się jednak chaosu i zbytniej obfitości kolorów, bo przynieść to może nieuporządkowanie i bałagan a więc efekt odwrotny od zamierzonego.

Stanisław Stefanowicz

WIOSENNA ŁOPATKA

Skład: 1,5 kg łopatki wieprzowej, 100 g masła, białko, pęczek zieleniny (pietruszka, szczypiorek, bazylia), 3 pomidory, ½ główki sałaty, 200 ml majonezu, olej, sól, pieprz.

Zioła posiekać, 2 łyżeczki ziół wymieszać z masłem, przyprawić solą i pieprzem. Umytą i osuszoną łopatkę natrzeć solą i pieprzem, przekroić w poprzek. Białko ubić na sztywną pianę. Środek mięsa posmarować masłem z ziołami i pianą, złożyć, związać lub spiąć wykałaczkami. Brytfannę nasmarować olejem, ułożyć mięso, zrumienić. Piec przez 1 godz. w temp. 180-2000C. Resztę posiekanych ziół wymieszać z majonezem. Pomidory pokroić w plastry (lub inny sposób). Sałatę umyć, osuszyć i porwać na kawałki. Upieczoną pieczeń pokroić w plastry. Podawać z sałatą, pomidorami połączonymi z majonezem i ugotowanymi młodymi ziemniakami.