Trzy szczycieńskie szkoły ponadgimnazjalne zakończyły pierwszy etap naboru uczniów. Do tej pory najwięcej, bo 270 osób wybrało naukę w Zespole Szkół nr 1. Najmniej uczniów będzie uczęszczać do Zespołu Szkół nr 3, gdzie zmniejszono o jeden liczbę oddziałów. Czy w ślad za odpływem młodzieży pójdą redukcje etatów nauczycieli?

Nabór w czasach niżu

MNIEJ ODDZIAŁÓW

Choć wakacje jeszcze trwają, wielu już myśli o nadchodzącym nowym roku szkolnym. Dotyczy to również szczycieńskich placówek ponadgimnazjalnych, które wciąż jeszcze prowadzą nabór uczniów. Zasadniczy etap rekrutacji już się jednak zakończył. – Pewne ruchy w szkołach nastąpią jeszcze w ostatnim tygodniu sierpnia, po egzaminach poprawkowych w gimnazjach. Wtedy będziemy mieli pełne dane na ten temat – tłumaczy Ewa Nasiadko, naczelnik wydziału edukacji szczycieńskiego starostwa. Już jednak widać, że w nadchodzącym roku szkolnym liczba młodzieży kształcącej się w szkołach średnich, w porównaniu do lat ubiegłych, jeszcze spadnie.

– W Zespole Szkół nr 3 liczba oddziałów zmniejszy się o jeden, w ZS nr 2 o jeden lub dwa. Nie zmieni się ona tylko w ZS 1 – informuje naczelnik.

BYĆ MUNDUROWYM, NIE PIEKARZEM

Najwięcej uczniów będzie się kształcić w ZS nr 1. Dotychczas zrekrutowano tu 270 osób. Placówka otworzy dziesięć oddziałów. Dużym powodzeniem wśród młodzieży cieszy się funkcjonująca od kilku lat w tej szkole innowacja pedagogiczna – klasa licealna o profilu policyjnym. Na liście chętnych do niej jest już 36 osób.

Do ZS nr 2 przyjęto na razie 176 osób. Młodzież będzie tu uczyć się zawodów m.in. hotelarza, kucharza i cukiernika. Nie było za to chętnych do zdobywania fachu piekarza, mimo że placówka jest przygotowana do kształcenia w tym kierunku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.