Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powraca problem narkotyków. Ze statystyk wynika, że wielu młodych mieszkańców naszego powiatu sięga po niedozwolone substancje. Co możesz zrobić, aby temu zapobiegać?

Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu dziecka: nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane zmęczeniem i ospałością, nadmierny apetyt lub jego brak, spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami, pogorszenie się ocen, wagary, konflikt z nauczycielami, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów, częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza, wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków, bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja, nagła zmiana przyjaciół, zwłaszcza starszych od siebie, późne powroty do domu, spóźnienia, noce poza domem, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, nagłe wyjścia, krótkie rozmowy telefoniczne, nowy styl ubierania, przewlekły katar, krwawienie z nosa, bóle różnych części ciała,

zaburzenia pamięci oraz toku myślenia, przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, bełkotliwa, niewyraźna mowa, słodka woń oddechu, zapach alkoholu, nikotyny, chemikaliów, ślady po ukłuciach, brak zainteresowania swoim wyglądem, nieprzestrzeganie higieny.

Narkotyki lub przybory do ich używania: fifki, fajki, bibułki papierosowe, małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami, suszem kawałki opalonej folii aluminiowej białe lub kolorowe pastylki z wzorkiem, leki bez recepty, tuby, słoiki, foliowe torby z klejem igły, strzykawki.

Gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z narkotykami musisz koniecznie wysłuchać dziecka i spokojnie z nim porozmawiać, zastanowić się dlaczego sięga po narkotyki. Jeśli powody są związane z sytuacją w waszej rodzinie, pomyśl co można zmienić. W takiej sytuacji trzeba koniecznie szukać pomocy u specjalistów, ustalić reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegać, stosować zasadę ograniczonego zaufania.

(źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie)

OBITY POLONEZ

W piątek 7 września późnym popołudniem w miejscowości Krzywonoga mieszkańcy jednej z posesji próbowali udaremnić odjazd kierowcy poloneza. Na miejsce przybyli policjanci. Kierujący samochodem 20-letni Adam G. najpierw uderzył przodem auta w budynek gospodarczy, a następnie, cofając, stuknął tyłem w zaparkowanego na posesji opla astrę. Mieszkańcom udało się zapobiec dalszemu „obijaniu” poloneza. Jak się okazało, niemożność zapanowania nad pojazdem była spowodowana upojeniem alkoholowym. Adam G. miał w wydychanym powietrzu 2,27 promila mocnego trunku. Oprócz tego nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Adam G. został odwieziony do szczycieńskiej komendy. Tam pobrano mu krew do badania na zawartość alkoholu. Sprawą zajął się sąd w trybie przyspieszonym.

KIBIC NA DOPINGU

W piątek 7 września około godziny 17.25 podczas trwania meczu piłkarskiego w Pasymiu 17- letni Sebastian C. utrudniał wykonywanie czynności służbie porządkowej. Policjanci wyczuli od młodzieńca silną woń alkoholu. Po badaniu wyszło na jaw, że w wydychanym powietrzu miał 1,92 promila. Siedemnastolatka przewieziono do domu. Policja prowadzi postępowanie w sprawie rozpijania nieletniego. Sprawą zajmie się również sąd rodzinny.

OWADY W NATARCIU

Z prawdziwą inwazją żądlących owadów mieli do czynienia w ostatnich dniach szczycieńscy strażacy. W minionym tygodniu interweniowali ponad dwadzieścia razy, usuwając kokony os i szerszeni m.in. w Szczytnie na ulicach Łomżyńskiej, 1 Maja, Warszawskiej i Pasymskiej oraz w Świętajnie, Białym Gruncie, Pasymiu, Rozogach, Olszynach, Brajnikach i Elganowie.

NIE USTĄPIŁ

W niedzielę 9 września około godziny 3.15 na ulicy 1 Maja w Szczytnie 21-letni Karol R., kierując fordem escortem, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa 44-letniemu Mirosławowi S. prowadzącemu mercedesa. Doszło do zderzenia obu aut. Jak się okazało, Karol R. był nietrzeźwy. Zarówno on, jak i pasażerka mercedesa doznali ogólnych obrażeń ciała i trafili do szpitala na obserwację. Karolowi R. zatrzymano prawo jazdy. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

STODOŁA W OGNIU

We wtorek 4 września około godziny 18.00 w Burdągu, gmina Jedwabno zapaliła się stodoła drewniana. Ogień objął część szczytu obiektu. Straty oszacowano wstępnie na około 400 złotych.

TRUNKOWI KIEROWCY

W niedzielę 9 września po południu policjanci zatrzymali 21-letniego Marcina Ch., który kierował polonezem. Funkcjonariusze wyczuli od niego woń alkoholu. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 2,21 promila, a na dodatek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Marcin Ch. został odwieziony do komendy. Odpowie przed sądem w trybie przyspieszonym. Tego samego dnia w Szymanach w ręce stróżów prawa wpadł 47- letni Stanisław D. Mężczyzna kierował fiatem 126p, mając w wydychanym powietrzu 2,11 promila alkoholu. Podczas kontroli wulgarnymi słowami znieważył policjantów. Stanisławowi D. zatrzymano prawo jazdy. Odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za znieważenie funkcjonariuszy.