Czy przygotowana przez projektanta Adama Wardęckiego nowa wersja przebiegu obwodnicy w oparciu o wariant 3 zyska akceptację drogowych decydentów? Na to liczą mieszkańcy miejscowości, przez które przebiegać ma jej trasa obwodnicy. Pojawiają się przy tym jednak inne znaki zapytania.
Zgodnie z zapowiedzią, delegacja gminy Szczytno w składzie wójt Sławomir Wojciechowski, zastępca Ewa Zawrotna i projektant Adam Wardęcki udała się do olsztyńskiego oddziału GDDKiA, aby zarekomendować swoją propozycję przebiegu obwodnicy opartą na wariancie trzecim. Projekt ma być teraz analizowany przez fachowców pracujących nad przebiegiem obwodnicy Szczytna.
POPRAWKI DO WARIANTU TRZECIEGO
O szczegółach wprowadzonych poprawek do wariantu 3 dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego w poniedziałek w Urzędzie Gminy Szczytno.
- GDDKiA zaproponowała nam takie warianty obwodnicy, które nikomu nie odpowiadają. Dlatego na własną rękę postarałem się przygotować optymalny przebieg trasy, który będzie ingerować tylko w siedem nieruchomości niezamieszkałych osób prywatnych. Ale nie zrobi nikomu krzywdy, nie zburzy żadnego budynku, ani nawet psiej budy – mówił autor projektu Adam Wardęcki z Nowego Gizewa. Naniesione przez niego poprawki do 3 wariantu dotyczą czterech obszarów.{akeebasubs !*}
Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.
Uczestnicy spotkania przedstawioną przez Adama Wardęckiego propozycję przyjęli z akceptacją. Jeśli inni nie zgłoszą uwag, projekt zostanie przyjęty do dalszego procedowania z GDDKiA. - Chodzi o to, żeby z naszej strony płynął jednolity przekaz – tłumaczył autor projektu, dodając, że sukcesem już jest to, że doszło do spotkania w Olsztynie i przedstawiony projekt poprawek do przebiegu wersji 3 trafił na mapy. W przyszłym tygodniu, jak z kolei informował wójt Wojciechowski, planowane są kolejne rozmowy w GDDKiA w Olsztynie i spotkanie z dyrektorem Nicewiczem.
CZY OBWODNICA ROZWIĄŻE PROBLEMY?
Część dyskutantów podawała w wątpliwość sens budowy obwodnicy według zaproponowanej przez GDDKiA koncepcji łączącej wszystkie przebiegające przez miasto drogi krajowe. Wójt Wojciechowski i inni optowali za radykalnymi cięciami i pozostawieniem jedynie odcinka łączącego trasy wylotowe na Olsztyn i Warszawę lub ewentualnie jeszcze na Ostrołękę.
- Gdyby ta obwodnica poszła jak najbliżej Szczytna, to i tak nie rozwiąże problemu miasta. Po wybudowaniu jakiegokolwiek wariantu będzie ono dalej zapchane – mówił wójt. Przyczyną tego, jak zauważał inny z dyskutantów, jest krótkowzroczna, długoletnia polityka władz Szczytna, która doprowadziła do tego, że wszystkie supermarkety i duże sklepy zlokalizowane są przy głównym trakcie biegnącym przez centrum. - Ludzie z Rudki, czy Nowego Gizewa mając nawet asfalt pod nosem i tak będą jeździć do miasta na zakupy. Te obwodnica nie rozwiąże problemu ruchu lokalnego – przekonywał mieszkaniec Nowego Gizewa.
Inni zwracali uwagę, że budowa obwodnicy ze względu na małą przepustowość może ostatecznie być wykreślona z realizacji. Mogą też być i inne tego powody. - Wiadomo, co dziś dzieje się na świecie. Nie wiemy nawet, co będzie za miesiąc. Te pieniądze, które są zarezerwowane na budowę 100 obwodnic może trzeba będzie przełożyć na inne zadania, bardziej niezbędne dla państwa – zauważał wójt Wojciechowski.
(o){/akeebasubs}
