Dzięki nawiązaniu współpracy miasta Szczytna z Wydziałem Nauk Humanistyczno-Społecznych w Olsztynie WSP TWP w Warszawie, jej studenci będą mogli prowadzić badania służące społeczności lokalnej.

Nauka bliżej życia

W poniedziałek 18 kwietnia burmistrz Paweł Bielinowicz i prof. dr hab Wiktor Rabczuk, dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych WSP podpisali porozumienie, które w konsekwencji przyczynić się ma do rozwoju Szczytna, a to za sprawą realizacji projektów szkoleniowych, badawczych oraz służących budowie społeczeństwa obywatelskiego.

W ramach zajęć seminaryjnych i dyplomowych, pochodzący ze Szczytna studenci będą realizować tematy związane z naszym miastem. Uczelnia deklaruje też m.in. współpracę ekspercką. W zamian szczycieński samorząd będzie promował w podległych placówkach Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych oraz ułatwi jego studentom dostęp do źródeł informacji, niezbędnych przy realizacji projektów badawczych.

Spośród miast powiatowych najwięcej studentów olsztyńskiej uczelni pochodzi ze Szczytna.

- Chcemy być użyteczni dla środowisk, które reprezentują nasi studenci, nauka ma być bliżej codziennych spraw - uzasadniał powody nawiązania współpracy Waldemar Ziarek, pełnomocnik rektora.

Mazurzy w gestapo

Ważnym elementem współpracy będą organizowane raz w miesiącu odczyty dla mieszkańców Szczytna na aktualne tematy, którymi żyje społeczność. Inauguracyjny wykład wygłosił znany już czytelnikom "Kurka" prof. dr hab. Norbert Kasparek, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. W krótkim, bardzo ciekawym wystąpieniu, przybliżył rolę i zadania IPN-u, instytucji, która ma przywracać pamięć historyczną, w tym także odkłamywać utarte stereotypy. Słuchacze dowiedzieli się m.in., że w okresie wojny NSDAP największe poparcie miało w powiecie szczycieńskim, a silną obsadę warszawskiego gestapo stanowili tutejsi Mazurzy.

(olan)

2005.04.20