Według statystyk na nowotwory piersi umiera 50 tysięcy Polek rocznie. To prawie tyle, co dwie populacje Szczytna. W naszym mieście świadomość tego, jak ustrzec się przed rakiem jest bardzo niska. Królują niedorzeczne przesądy i strach przed badaniem piersi - jedyną metodą, dzięki której nowotwór można wykryć we wczesnym stadium, gdy jeszcze jest uleczalny.

Niewiedza rodzi strach

Od października ruszy coroczna akcja "Różowa wstążeczka", organizowana pod patronatem prezydentowej Aleksandry Kwaśniewskiej. To okazja, by zbadać piersi i zdobyć wiedzę, która pozwoli jak najwcześniej uchronić się przed nowotworem. Jednak nie wszystkie kobiety korzystają z możliwości, jakie dają nagłaśniane medialnie akcje.

- W naszym mieście świadomość tego, czym jest nowotwór piersi i jak się przed nim ustrzec jest bardzo niska. Kobiety nie potrafią same się zbadać, a lekarze rzadko kiedy je tego uczą - twierdzi szczycieńska lekarz Joanna Pawłowicz-Radosz.

Niewiedza rodzi strach przed zgłoszeniem się do lekarza z zauważoną zmianą.

Sprawia też, że wierzymy w niedorzeczne rady - chociażby takie, że raka można "wyciągnąć" okładami z kapusty. Nie jest także prawdą, że duże piersi są bardziej narażone na powstanie nowotworu. Problem tkwi jedynie w tym, że trudniej jest go wykryć.

- Rak nie boli, a właściwie zaczyna boleć dopiero w ostatnim stadium choroby, gdy szanse na pokonanie choroby są już niewielkie - przestrzega doktor Pawłowicz-Radosz.

Uspokaja też, że nie każdy wykryty guzek musi być rakiem. Do złośliwych nowotworów nie należą na przykład często wykrywane podczas badań torbiele proste i włókniaki.

Cztery metody walki

Głównym celem kampanii "Różowa Wstążeczka" jest zachęcenie kobiet do regularnego, samodzielnego badania. W ten sposób wykrywa się 80% zmian w piersiach. Badania należy dokonywać po każdej miesiączce, a nawet częściej.

- Bardzo ważne jest, by kobieta poznała siebie, zauważała zmiany, jakim podlega jej ciało podczas cyklu menstruacyjnego. Wtedy szybciej spostrzeże niepokojące zmiany - tłumaczy lekarz.

Dwiema wzajemnie uzupełniającymi się metodami wykrywania nowotworów są ultrasonografia i mammografia (obowiązkowa od 35 roku życia). Wiele zależy od jakości sprzętu i umiejętności badającego. Dużą skuteczność w wykrywaniu raka sutka wykazuje rezonans magnetyczny, niestety niedostępny w naszym województwie.

Warto też wiedzieć, że wizyty u onkologa są bezpłatne i nie jest wymagane skierowanie od innego lekarza.

Katarzyna Mikulak

* * *

W redakcji "Kurka Mazurskiego" czeka dwadzieścia karnetów dla kobiet, które chcą poddać się bezpłatnemu profesjonalnemu badaniu piersi. Z karnetem należy zgłosić się w sobotę 27 września o wyznaczonej godzinie do gabinetu doktor Joanny Pawłowicz-Radosz (ul. Leśna 19).

2003.09.24