Podczas prac porządkowych w jednym z magazynów Zespołu Szkół nr 2 dokonano niezwykłego odkrycia. Chodzi o sztandar pierwszej po wojnie średniej szkoły rolniczej na Mazurach, funkcjonującej w Szczytnie w latach 1946 – 1949 w budynku dzisiejszego przedszkola przy ul. Polnej. Dyrektor Alina Niezgoda zamierza przekazać go Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, do którego szczycieńska placówka została włączona. Regionaliści zajmujący się lokalną historią uważają jednak, że miejsce sztandaru jest w Szczytnie.

Nie oddawajcie sztandaru
Zdaniem dyrektor ZS nr 2 Aliny Niezgody, najlepszym miejscem dla sztandaru byłaby izba pamięci szkoły w Karolewie

NIEZWYKŁE ODKRYCIE

W Zespole Szkół nr 2 odnalazł się sztandar Państwowego Gimnazjum Rolniczego w Szczytnie, pierwszej po wojnie na Mazurach szkoły rolniczej. - W trakcie prac porządkowych w jednym z magazynów szkolnych znaleźliśmy zawinięty w folię materiał – opowiada dyrektor ZS nr 2 Alina Niezgoda. Po otwarciu zawiniątka okazało się, że jest to sztandar z 1948 r. Na jednej jego stronie widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z datą i napisem „Bóg i Ojczyzna”. Na drugiej stronie znalazł się orzeł bez korony, nazwa szkoły oraz hasło nawiązujące do rewolucji francuskiej: „Wolność, równość, braterstwo”. - Sztandar jest w bardzo dobrym stanie, ma tylko niewielkie zacieki – mówi dyrektor.

Szkoła rolnicza w Szczytnie funkcjonowała w latach 1946 – 1949. Następnie została przeniesiona do Karolewa i, wraz z kilkoma innymi placówkami o tym typie kształcenia, połączona z tamtejszym Zespołem Szkół Rolniczych. - W 1949 r., ze względu na postępującą ateizację, sztandar został przekazany byłe mu dyrektorowi szkoły, Henrykowi Nejmanowi. Z historycznych zapisków wynika, że w jego domu w Brwinowie znajdował się jeszcze w 1958 r. - mówi Alina Niezgoda.

Co się potem z nim działo i jak się znalazł w Szczytnie, tego jak dotąd nie udało się ustalić.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.