Podobnie jak w całym kraju, również i w Szczytnie obchodzono uroczyście 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównymi punktami święta były msza w kościele Wniebowzięcia NMP, złożenie wieńców pod pomnikiem Orła Białego oraz akademia w Miejskim Domu Kultury.
Szczycieńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła tradycyjnie uroczysta msza w kościele Wniebowzięcia NMP. Oprócz mieszkańców miasta uczestniczyli w niej licznie samorządowcy, poczty sztandarowe, a także żołnierze z jednostki w Lipowcu. Oprawę muzyczną zapewniła młodzieżowa strażacka orkiestra dęta z Lidzbarka. Homilię wygłosił proboszcz parafii św. Krzyża ks. Andrzej Wysocki. Wspominając odzyskanie przez Polskę niepodległości podkreślał, że na minione 92 lata składają się tragiczne i bolesne wydarzenia historyczne, takie jak choćby wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, cierpienia oraz zbrojny wysiłek Polaków w czasie II wojny światowej oraz dramatyczne zrywy narodu w latach PRL-u. Zwracał też uwagę, że wykorzystanie szansy, jaką daje nam wolność, to wielka sztuka, a złe używanie tego daru, pozbawione głosu sumienia, prowadzi ostatecznie do jego utraty. Ksiądz odniósł się również do zbliżających się wyborów samorządowych.
– Wszyscy wiele obiecują, ale później nic nie robią – mówił. W homilii padły także gorzkie słowa na temat utraty tożsamości przez najmłodsze pokolenie oraz roszczeniowej postawy dominującej obecnie wśród Polaków.
– Brakuje społeczników, każdy pyta tylko, co z tego będę miał – mówił ksiądz, przywołując przy tym słynne powiedzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego: „Nie pytaj, co kraj dał tobie, ale co ty dałeś krajowi”. Tą dewizą, jak mówił ksiądz, powinniśmy się dziś kierować. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik Orła Białego, gdzie, w odróżnieniu od minionego roku, odegrano hymn państwowy. Potem była zmiana warty oraz złożenie wieńców przez delegacje m. in. kombatantów, samorządowców oraz służb mundurowych. Dalsza część uroczystości odbywała się w Miejskim Domu Kultury. W okolicznościowym przemówieniu starosta Jarosław Matłach mówił o konieczności pielęgnowania narodowej pamięci.
– Dziś szczególnie potrzeba nam troski o ducha narodowego, zgody i nowej solidarności społecznej, a nie podziałów i walk politycznych – podkreślał. W czasie uroczystości szczycieńscy kombatanci zostali odznaczeni Medalami „Zwycięzcom 1945 roku”. Zebrani wysłuchali też odczytu historycznego oraz obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 3.
(ew)/fot. E. Kułakowska
ODZNACZENI: Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju: Danuta Górska, Krystyna Warkalewicz;
MEDALE „ZWYCIĘZCOM 1945 ROKU”: Marianna Sikorska, Leonard Czapla, Mieczysław Fligier, Józef Jakubiec, Stanisław Kocięcki, Bolesław Kozak, Zbigniew Mączyński, Marian Półtorak, Stefan Ptasiński, Kazimierz Rodziewicz, Eugeniusz Słodkowski, Zenon Tamborski, Stanisław Lipiński, Tadeusz Kubacki, Kazimierz Matysiak, Czesław Szabliński, Stefan Napiwodzki, Kazimierz Waciakowski.