Miniony rok okazał się całkiem udany

dla policjantów ze szczycieńskiej Komendy Powiatowej Policji. W stosunku do ostatniego pięciolecia odnotowali oni spadek liczby wszczętych postępowań i wzrost wykrywalności przestępstw kryminalnych. Za dobre wyniki podczas dorocznej odprawy funkcjonariuszy chwalił zastępca komendanta wojewódzkiego, a starosta przekazał kluczyki do zakupionego przez powiat samochodu.

Niezły rok stróżów prawa

OPTYMISTYCZNE DANE

Odprawa podsumowująca pracę policjantów ze szczycieńskiej komendy odbyła się w czwartek 21 lutego. Uczestniczyły w niej m.in. władze miasta, powiatu i gminy Szczytno oraz prokurator rejonowy. Komendanta wojewódzkiego policji insp. Krzysztofa Starańczaka reprezentował jego zastępca, jeszcze do niedawna kierujący szczycieńską jednostką, insp. Sławomir Mierzwa. W trakcie odprawy przedstawiono dane dotyczące pracy komendy w minionym roku. Dla miejscowych stróżów prawa, ale też i dla mieszkańców są one optymistyczne. W 2007 roku na terenie powiatu odnotowano ogółem 2276 przestępstw. To o 48 mniej niż w roku 2006. Wzrosła także ich wykrywalność - do 72,30% (72,10% w 2006 r.). Oznacza to, że na dziesięć popełnionych przestępstw, w przypadku siedmiu wykryto sprawców. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat systematycznie spada także przestępczość kryminalna. W ubiegłym roku zanotowano ogółem 1424 tego typu zdarzenia, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było ich 1540. Za dobre osiągnięcia szczycieńskich policjantów chwalił zastępca komendanta wojewódzkiego insp. Sławomir Mierzwa, podkreślając jednak, że za wynikami stoją zawsze konkretni ludzie i to oni są autorami pozytywnych zmian. Zwracał też uwagę, że statystyki w policji nie są najważniejsze.

- Trzeba mieć też na uwadze odczucia społeczne - zauważał Sławomir Mierzwa.

W imieniu kierownictwa KWP w Olsztynie ocenił pracę szczycieńskich policjantów jako dobrą. Jednocześnie dziękował samorządowcom za współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz wsparcie dla miejscowej jednostki. Ciepłe słowa skierował także do komendanta rektora Wyższej Szkoły Policji gen. Kazimierza Szwajcowskiego. Jej słuchacze systematycznie odbywają służby na terenie powiatu, będąc dużym wsparciem dla szczycieńskich stróżów prawa. W 2007 roku studenci WSPol. odbyli łącznie 1153 takie służby.

SAMOCHÓD OD POWIATU

Podczas odprawy odbyło się przekazanie kluczyków do nowego samochodu zakupionego przez samorząd powiatu dla komendy w Szczytnie. Auto kosztowało 40 tys. złotych. Jest to pojazd nieoznakowany, miniterenowy. Ze względu na jego funkcję, policjanci nie chcą zdradzić marki. Nie jest to jedyny nowy nabytek szczycieńskiej policji w ostatnim czasie. Kilka tygodni temu miejscowa jednostka wzbogaciła się o renault megane wyposażone w wideorejestratory. Ten nieoznakowany, nowoczesny samochód otrzymany z KWP w Olsztynie to prawdziwy postrach piratów drogowych. Lada dzień do Szczytna dotrze też terenowa kia sorrento, która będzie służyć funkcjonariuszom ruchu drogowego. Komenda otrzymała też niedawno od WSPol. volkswagena transportera.

- Pozyskanie tych samochodów bardzo nas cieszy, bo w zależności od ich liczby dyslokujemy służby na terenie powiatu, a do tej pory było to dość trudne - mówi zastępca komendanta powiatowego policji w Szczytnie komisarz Robert Zabuski. Od marca o trzy etaty zwiększy się także stan kadrowy szczycieńskiej komendy. Dwóch policjantów zasili sekcję prewencji i ruchu drogowego, a jeden sekcję kryminalną. Pełną parą idą prace przy budowie nowej siedziby KPP na ul. Piłsudskiego. Według Sławomira Mierzwy ma być ona oddana do użytku pod koniec tego roku.

BOLESNE PRZYPADKI

Choć statystyki za miniony rok są dość optymistyczne, to nie brak też niepokojących sygnałów. Dotyczą one przede wszystkim wzrastającej przestępczości wśród nieletnich. W 2007 roku ustalono 206 niepełnoletnich sprawców przestępstw. To o 36 więcej niż w 2006 r. i wzrost o 125 w stosunku do 2005 r. W ubiegłym roku zatrzymano ogółem 111 nietrzeźwych nieletnich.

- Bardzo często jest to wynik braku nadzoru ze strony rodziców oraz współpracy między nimi, policją a szkołami - uważa Robert Zabuski. Wzrasta również przestępczość związana z przemocą domową. Coraz częściej szczycieńscy funkcjonariusze otrzymują sygnały od sąsiadów o tym, że pijani rodzice mają pod opieką małe dzieci.

- Dla nas nas to szczególnie bolesne przypadki - przyznaje zastępca komendanta.

Z roku na rok wzrasta liczba kolizji i wypadków drogowych. W 2007 r. na drogach powiatu zginęło 18 osób. Główną przyczyną drogowych tragedii jest nadmierna prędkość.

Ewa Kułakowska/Fot. E. Kułakowska