W poprzednim artykule pisałem o tym jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Warunkuje ona prawidłowe krążenie krwi, sprawia, że serce zaczyna pracować efektywniej. Dobre nawodnienie organizmu zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego i podnosi ciśnienie. Jest więc prostym, a zarazem skutecznym środkiem na poprawienie krążenia. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób cierpi z powodu zbyt wysokich wartości ciśnienia krwi. Czy osoby z nadciśnieniem powinny unikać wody? Otóż nie. Oni też potrzebują wypijać około 2 litrów wody dziennie.
Woda ma niezwykłe właściwości regulowania układu krążenia i przyczynia się do utrzymywania ciśnienia krwi na prawidłowym, albo raczej właściwym dla danego organizmu w danej sytuacji poziomie. Dlatego osoba, która ma niskie ciśnienie dobrze zrobi jeśli wypije 2 szklanki wody. Zaskakujące oraz niezwykłe jest jednak to, że w przypadku wysokiego ciśnienia też dobrze wypić 2 szklanki wody. Woda przyczynia się bowiem do obniżenia ciśnienia jeśli jest ono za wysokie. Naukowcy opisali szereg mechanizmów fizjologicznych regulujących ten proces. W dzisiejszym artykule chciałbym pokrótce omówić niektóre z nich.
Po pierwsze woda decyduje o właściwościach fizycznych krwi a konkretnie o jej gęstości. Im gęstsza krew, tym wyższe ciśnienie jest potrzebne, aby utrzymać przepływ krwi przez drobne naczynia. Zmniejszając gęstość, a tym samym lepkość krwi sprawiamy, że ciśnienie się obniża.
W minionym tygodniu przyszedł do mnie pacjent z wynikami badań. Dzień wcześniej był w laboratorium i obserwował jak pielęgniarka pobierała mu krew. Zauważył, że krew z trudnością sączyła się z żyły przez igłę do probówki. Podsumował, że ma gęstą krew i zapytał, czy nie powinien przyjmować leków na jej rozrzedzenie, słyszał bowiem, że niektóre osoby przyjmują takie tabletki.