Rozpoczął się nowy rok szkolny – dla niektórych to powrót do szkoły, dla pierwszoklasistów (fot. 1) – poważny początek edukacyjnej przygody.

Noworoczne porządki Okres wakacyjny niejako zachęca do odświeżania sal lekcyjnych, dokonywania większych remontów, wymiany sprzętu itp. Zmiany dotyczą niejednokrotnie nauczycieli – niektórzy przechodzą na zasłużoną emeryturę, w kadrze pojawiają się nowe twarze, choć chętnych do wykonywania tego zawodu ostatnio jakby mniej. Swoistą częścią całego systemu są niektóre przystanki autobusowe. W dzisiejszych czasach mamy coraz mniej typowych połączeń rejsowych, nie brakuje jednak autobusów dowożących uczniów do szkół podstawowych. Z myślą o takich pasażerach ustawiane są wyglądające tradycyjnie przystanki, czasami wzbogacone o wiatę. Młodzi ludzie uczą się potrzebnych spraw nie tylko w szkole, ale i poza nią – nawet na przystankach. Niestety, nie wszystkie przystanki wyglądają odpowiednio z edukacyjnego punktu widzenia. Od pewnego czasu przyglądamy się zatoczce i wiacie w kolonijnej części Sędańska. Wsiada i wysiada tu dziatwa - i co widzi? To, co na fot. 2 , czyli zarośnięty chodnik, zapiaszczony polbruk i pojemniki po napojach wyskokowych. Niezbyt to budujące. A wiadomo – czym skorupka za młodu… W niektórych miejscowościach, także naszego powiatu, podobne przystanki to prawdziwa wizytówka danej wioski – ciekawe malunki na ścianach, kwiatki w doniczkach itd., itp. W przypadku rzeczonego przystanku czegoś (albo kogoś) brakuje.

 

PRZETERMINOWANY ZAKAZ

W podszczycieńskich lasach trwa wycinka drzew. W niektórych miejscach teoretycznie się skończyła – zapowiadały to co najmniej informacje umieszczone na specjalnych tablicach. Gdy w miniony weekend (czyli już we wrześniu) byliśmy w lesie niedaleko Janowa, wciąż zastaliśmy znak zakazu, choć obowiązywał on tylko do końca sierpnia. Stan lasu wskazywałby na to, że prace porządkowe jeszcze się nie skończyły – ale dopisek na dole tablicy sugeruje co innego (fot. 3) . Jak to więc jest z możliwością zbierania tu grzybów czy np. zwyczajnego spacerowania?

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.