MIEJSCE ZMIENIONE PRZEZ HISTORIĘ

Główne skrzyżowanie w Szczytnie to jedno z najbardziej interesujących pod względem historycznym miejsc w naszym mieście. Jest ono wyjątkowo mocno zmienione poprzez zniszczenia z okresu I i II wojny światowej. Przed wojną znajdowały się tu najlepsze lokale (sklepy, hotele, bank).

Mieszczący się przy ulicy Marktstrasse (obecnie skrzyżowanie ulicy Odrodzenia z ulicą 1 Maja) sklep, związany był z aż trzema żydowskimi rodzinami. Jego pierwszym, znanym nam właścicielem był Samuel Guttfeld, następnie prowadził go J. Ascher, po którym w 1897 roku interes przejął Robert Neumann.

ŻYDOWSCY SKLEPIKARZE

S. Guttfeld urodził się 17 stycznia 1846 roku, zmarł 5 listopada 1879 r. Na szczycieńskim cmentarzu żydowskim zachował się jego nagrobek w formie złamanej kolumny.

J. Ascher handlował ubraniami. Jego sklep znajdował się przy ulicy Marktstrasse 66, przy głównym skrzyżowaniu.

R. Neumann początkowo, chyba obok ubrań, handlował rowerami i maszynami do szycia. W 1899 r. reklamował w szczycieńskim urzędowym tygodniku powiatowym rowery, produkowane w znanej szczecińskiej fabryce Stoewera. Robert Neumann urodził się 23 maja 1875 r., a w 1898 r. ożenił się z Toni Montulski z Kruklank. Data jego śmierci jest nieznana.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.