NOWE ODKRYCIA

Na początek pozwolę sobie na osobistą dygresję. Pisanie artykułów historycznych do „Kurka” jest dla mnie swojego rodzaju wyzwaniem.

O początkach szczycieńskiej fotograii
Żołnierz szczycieńskiego batalionu strzelców. Atelier R. Bauwerker. Ortelsburg

Zmusza do wyboru tematów i usystematyzowania oraz pogłębiania wiedzy. Gdyby nie potrzeba stworzenia co tydzień nowego tekstu, pewnie nigdy nie podjąłbym się tej pracy, przez co moja wiedza o historii Szczytna i regionu byłaby o wiele skromniejsza. Staram się, by opisywane tematy były dla czytelników nowe. Zdarza się, że wybieram zagadnienia wcześniej nieopisywane. Jednocześnie cały czas zagłębiem się w materiały, źródła historyczne dotyczące Szczytna i powiatu. W związku z tym spora część napisanych przeze mnie artykułów jest po paru miesiącach (czasem nawet tygodniach czy dniach) przestarzała. Tak też się stało z opublikowanym niedawno artykułem o historii szczycieńskiej fotografii. Analiza materiałów historycznych przyniosła tak ciekawe i nowe ustalenia, że postanowiłem wrócić do tego zagadnienia.

Chłodne napoje, czyli: woda sodowa, lemoniada „Emperial”, cytrynowa, malinowa i wiśniowa, wino majowe, 14 trojaków za butelkę, za szklankę 2 trojaki 6 fenigów, różnorodne torty nowego rodzaju, rozmaite herbaciane, winne i czekoladowe ciastka, angielskie karmelki, pakowane w kolorowe torebki od 1 trojaka, jak również smakowite konfitury, poleca niżej podpisany niniejszym bardzo oddany. Jednocześnie zaznaczam też, że moje atelier fotograficzne jest otwarte codziennie. Zdjęcia są sprawiane robione w różnych rozmiarach. Dostępny jest także duży zapas ram na zdjęcia wszelkiego gatunku. G. Selkmann, cukiernik. Ortelsburger Kreisblat 1861 r.

Do tej pory w literaturze podawano, że pierwszym fotografem działającym w południowej części Prus Wschodnich był od 1858 r. J. E. Jänike. Również ja powtórzyłem tę informację. Okazało się, że Jänike nie był jedyny, miał aż dwóch konkurentów. Jest niemalże pewne, że wraz z podjęciem badań nad historią fotografii w innych miastach regionu okaże się, że również tam byli jacyś, zapomniani obecnie, prekursorzy fotografii.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.