W Zespole Szkół nr 2 odbyła się I Gala Konkursu Wiedzy o Rynku Pracy. W wydarzeniu wzięli udział wyjątkowi goście – niedawno powołana na stanowisko rzeczniczka Praw Dziecka Monika – Horna – Cieślak oraz charyzmatyczny nauczyciel i były dyrektor szkoły w Łodzi, a obecnie poseł Marcin Józefaciuk. Spotkanie, które z założenia miało być poświęcone wyzwaniom czekającym młodzież na rynku pracy przerodziło się w debatę, w trakcie której poruszono szereg innych problemów, takich jak kondycja psychiczna młodych ludzi, przemoc, radzenie sobie ze stresem czy zmiany w systemie oświaty.

O szkole marzeń i Kubusiu Puchatku
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna - Cieślak z uczestniczącą w debacie młodzieżą, dyrektor PUP Beatą Januszczyk i starostą Jarosławem Matłachem

DLACZEGO NASZA MŁODZIEŻ JEST SMUTNA?

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Rynku Pracy odbył się w grudniu z inicjatywy Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. W miniony piątek w auli Zespołu Szkół nr 2 przyszedł czas na jego podsumowanie i wręczenie nagród laureatom. Gala miała nietypowy jak na tego rodzaju wydarzenia przebieg, a to za sprawą zaproszonych przez dyrektor PUP Beatę Januszczyk gości. Na spotkanie z młodzieżą, nauczycielami oraz szczycieńskimi pracodawcami przybyli nowo mianowana rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna – Cieślak oraz poseł, były dyrektor szkoły zawodowej w Łodzi Marcin Józefaciuk. Początkowe założenia mówiły o tym, że podczas Gali będzie poruszana tematyka związana ze świadomym kreowaniem ścieżki kariery zawodowej młodych ludzi oraz wyzwaniami towarzyszącymi im na rynku pracy. Szybko okazało się jednak, że agenda spotkania rozszerzyła się, przekształcając w debatę o najbardziej palących problemach nurtujących młodzież. W pierwszej jej części uczniowie szczycieńskich szkół ponadpodstawowych dyskutowali z Moniką Horną - Cieślak, m. in. na temat przemocy oraz kondycji psychicznej młodych ludzi. Z tym, jak przekonywał obecny na sali Andrzej Błaszczyk ze Szpitala Psychiatrycznego w Olsztynie, nie jest najlepiej. - Niesamowicie wzrasta liczba prób samobójczych wśród młodzieży – mówił. W podobnym tonie wypowiadała się nauczycielka i oligofrenopedagog ze Szczytna Małgorzata Manelska. - Dziś widzę na naszych szkolnych korytarzach bardzo smutną młodzież – dzieliła się swoimi obserwacjami, dodając, że często dotyczy to bardzo dobrych i zdolnych uczniów. - To ostatni moment, żeby zapukać w odpowiednie drzwi w tej sprawie, bo za pięć, dziesięć lat będzie za późno – ostrzegała.

NIE BÓJMY SIĘ PSYCHIATRY

Poseł Marcin Józefaciuk, podobnie jak na sejmowej sali, także i podczas spotkania w Szczytnie, przywoływał cytaty z „Kubusia Puchatka”

Uczniowie pytali z kolei rzeczniczkę Praw Dziecka, czy reforma edukacji wpłynęłaby na poprawę zdrowia psychicznego młodych ludzi.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.