W dniu 1 października miałem okazję uczestniczyć w uroczystym spotkaniu działkowców ROD „Lenpol”. Pretekstem zorganizowania takiego spotkania stały się połączone obchody Dni Działkowca, 30-lecia Polskiego Związku Działkowego oraz echa II Kongresu PZD, o którym pisałem w poprzednim artykule. Obchody te to tradycyjne święto, wpisane na stałe w kalendarz ruchu działkowego. Są one okazją do spotkań, wymiany doświadczeń, oceny mijającego sezonu, prezentacji dorobku, a także wyróżnień. Dni Działkowca zazwyczaj obchodzone są we wrześniu a sposób organizacji jest zróżnicowany, w zależności od możliwości poszczególnych zarządów.
Z przykrością trzeba też stwierdzić, że w wielu ogrodach takich obchodów w ogóle się nie organizuje. Dlatego inicjatywę zorganizowania z tej okazji spotkania w ROD „Lenpol” (już po raz drugi) należy pochwalić. Koledzy z zarządu tego ogrodu – tak trzymać.
Odznaczenia i wyróżnienia
Najwyższym uznaniem dla każdego działkowca za trud włożony w pracę na działce, właściwe jej zagospodarowanie, estetyczne urządzenie, utrzymanie a także włączenie się w społeczną działalność na rzecz ogrodu jest przyznanie odznaczenia w postaci odznaki „Zasłużony Działkowiec”. Są to odznaki brązowe, srebrne i złote. Brązowe i srebrne odznaki przyznają zarządy okręgowe PZD, a złote są w wyłącznej gestii Krajowej Rady. Planując więc takie spotkanie, zarząd ROD „Lenpol” z wyprzedzeniem wystąpił do warmińsko-mazurskiego zarządu okręgowego PZD w Olsztynie z wnioskiem o wyróżnienie 11 działkowców srebrnymi i brązowymi odznakami. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie i przyznane odznaki zostały właśnie wręczone podczas uroczystego spotkania. Srebrne odznaki „Zasłużony Działkowiec” wręczono: Krystynie Koszuk, Stanisławowi Kościuszko, Jadwidze Olszewskiej oraz Ewie Wojciechowskiej. Brązowe zaś wręczono następującym działkowcom: Zofii Ciuchta, Wiesławowi Chmielińskiemu, Teresie Czarkowskiej, Teresie Iwanowicz, Edwardowi Lichnerowiczowi, Helenie Rosie i Tadeuszowi Szydlikowi. Dodatkową srebrną odznakę – z własnej inicjatywy - zarząd okręgowy w Olsztynie przyznał Henrykowi Sienkiewiczowi , prezesowi zarządu tegoż ogrodu za jego zaangażowanie, aktywność i dynamikę w organizacji pracy zarządu ROD. Wszystkie odznaki wręczył przedstawiciel warmińsko-mazurskiego zarządu okręgowego kol. Roman Smolarz. W 2011 r. zarząd ogrodu powołał komisję, która w trakcie sezonu kilkakrotnie dokonała przeglądu poszczególnych działek. W wyniku jej działalności zarząd ROD przyznał 40 osobom okolicznościowe dyplomy za wzorowe i wyróżniające się zagospodarowanie i uprawianie działki oraz osiąganie efektownych plonów. Dyplomy te zostały wręczone podczas spotkania. Po raz pierwszy w historii ogrodu przyznana została specjalna nagroda w postaci przechodniego pucharu ufundowanego przez prezesa zarządu H. Sienkiewicza pod znaczącym hasłem „Działka 2011 roku”. W tym roku puchar ten otrzymała pani Wanda Kopańska . Pani Wanda – emerytka od 11 lat - w rozmowie ze mną zdradziła, że działka dla niej to sama przyjemność i spędza na niej każdą wolną chwilę. Uwielbia kwiaty, a zwłaszcza urzekają ją róże, które dominują na jej działce. Zwiedzając z prezesem Sienkiewiczem ogród „Lenpol” w pełni mogę potwierdzić, że działka pani Wandy zasługuje na miano działki 2011 r. tego ogrodu.
Jesienny kiermasz roślin
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbył się kiermasz, podczas którego działkowcy mogli wymienić się swoimi nadwyżkami plonów, cebul kwiatów, nasion, krzewinek itp. Kiermasz ten zorganizowany został z inicjatywy pani Barbary Juszczak – instruktora ogrodowego. Wśród prezentowanych roślin były między innymi: rozchodniki, perukowiec podlaski, ludbecja, fuksja, nachyłek wielokwiatowy, miłek wiosenny, bergonia sercowata i inne.
Stanisław Stefanowicz
Jabłka lub gruszki kandyzowane
Skład: 1 kg jabłek lub gruszek, 1,25 kg cukru, sok z cytryny lub pół łyżeczki kwasku cytrynowego.
Jabłka (gruszki) obrać cienko ze skórki, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Z 1/3 części cukru i 2 szklanek wody zrobić syrop, zakwasić sokiem lub kwaskiem cytrynowym. Do zszumowanego syropu włożyć jabłka (gruszki), zagotować i odstawić do następnego dnia. Następnego dnia dodać kolejną 1/3 cukru, zagotować i znów odstawić. Trzeciego dnia dodać resztę cukru i gotować owoce około 5 minut. Owoce powinny stać się szkliste. Po wystudzeniu wyjąć owoce na sito, odsączyć i odwracać co drugi dzień, aby obsychały, a gdy ich powierzchnia będzie prawie sucha (nie będzie się lepić do palców) obsypać owoce cukrem kryształem, ułożyć w słojach i szczelnie zamknąć. Tak przyrządzone owoce są znakomitym deserem bądź po pokrojeniu dodatkiem do keksów lub innych ciast.