Orlen Reklama Top

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Pasymiu ma na swoim koncie kolejny sukces w dziedzinie ratowania zabytków. Tym razem chodzi o trzy unikatowe w skali regionu wydania Biblii z XVII i XVIII w. Poddane gruntownej konserwacji egzemplarze będzie można oglądać latem na wystawie w kościelnej zakrystii.

Ocalone Biblie
Dzięki staraniom ks. Witolda Twardzika udało się poddać konserwacji m.in. wydaną w 1726 r. w języku polskim Biblię gdańską

NIE TYLKO KOŚCIÓŁ

Do tej pory Parafia Ewangelicko – Augsburska w Pasymiu słynęła z prac konserwatorskich związanych z renowacją miejscowego kościoła. Gotycka świątynia, najstarsza na Mazurach, powoli odzyskuje swój dawny blask. Jak się okazuje, nie są to jedyne działania parafii związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, zakończyły się prace konserwatorskie trzech starodruków: Biblii z 1650, 1726 i 1756 r. Koszt zadania to ponad 40 tys. zł, czego 30 tysięcy stanowiła dotacja. Konserwacja Biblii trwała blisko pół roku, a prowadziła ją specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach pracownia z Olsztyna.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.