Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie wyszła naprzeciw planom rewitalizacji miejskich jezior. Uczniowie stworzyli szczegółowe opracowanie dotyczące m.in. źródeł zanieczyszczenia obu akwenów oraz sposobów ich ochrony.

Ochronić nasze jeziora

Projekt pod nazwą „Europa młodzieży - środowisko ku wspólnej przyszłości” realizowany był przez rok. W piątek 1 czerwca w Zespole Szkół nr 1 odbyło się jego podsumowanie

połączone z prezentacją multimedialną ukazującą efekty pracy uczniów. Pod kierunkiem nauczycielek Krystyny Łukowskiej i Małgorzaty Folgi stworzyli oni szczegółowe, oparte na obserwacjach i badaniach opracowanie dotyczące zagrożeń oraz sposobów ochrony obu jezior. Projekt został dofinansowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Za otrzymane środki zakupiono m.in. zestaw do badania czystości wody oraz aparat fotograficzny. - Brakuje opracowań i informacji na temat szczycieńskich jezior. Wychodząc naprzeciw planom miasta dotyczących rewitalizacji akwenów, postanowiliśmy wypełnić tę lukę - mówi Krystyna Łukowska. Dodaje, że większość danych uczniowie zgromadzili sami, co wymagało z ich strony dużego zaangażowania. Podczas realizacji projektu młodzież ze Szczytna podjęła współpracę z kolegami z niemieckiego Lüneburga. W kwietniu uczniowie ZS nr 1 w ramach wymiany wybrali się tam z wizytą. Zwiedzili Muzeum Prus Wschodnich, pojechali też na wycieczkę do portu w Hamburgu oraz do Muzeum Łaby w Bleckede, gdzie poznali sposoby ochrony przyrody stosowane w Niemczech. Wraz z niemieckimi rówieśnikami szczycieńska młodzież zaznajomiła się z metodami badania czystości wody na przykładzie rzeki Ilmenau. Młodzi naukowcy z ZS nr 1 mają w planach kolejne proekologiczne przedsięwzięcia. Rozpoczęli już zbieranie materiałów na temat jeziora Świętajno w Nartach, w którym od dłuższego czasu notuje się spadek poziomu wody. Inicjatywę uczniów chwalił obecny na podsumowaniu projektu zastępca naczelnika rozwoju miasta UM Ryszard Jerosz, który uznał ją za cenny wkład w ochronę szczycieńskich akwenów.

(łuk)