Idea honorowego krwiodawstwa w powiecie ma się dobrze. Z miesiąca na miesiąc przybywa nowych dawców, a działające na naszym terenie kluby HDK mogą się pochwalić sporymi osiągnięciami. W mijającym roku krwiodawcy oddali łącznie około 960 litrów życiodajnego płynu, o ponad 200 litrów więcej niż w 2008 roku.
Uroczystość z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyła się w sobotę 28 listopada w restauracji „Zacisze”. Przybyli na nią nie tylko krwiodawcy zrzeszeni w działających na terenie powiatu klubach, ale także samorządowcy, sponsorzy oraz przedstawiciele instytucji wspierających na co dzień ideę krwiodawstwa. Wśród zaproszonych gości był także przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Julian Osiecki. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter ze względu na przypadające rocznice – 90-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz 35-lecie istnienia koła HDK przy szczycieńskim zarządzie PCK i 30-lecie koła w Dźwierzutach. Historię PCK, najstarszej w kraju organizacji humanitarnej, przybliżył prezes Zarządu Rejonowego w Szczytnie Ryszard Gidziński. Z kolei przewodniczący Rejonowej Rady HDK Jerzy Dziwanowski podsumował działalność krwiodawców z powiatu w mijającym roku. Jak się okazuje, idea bezinteresownego dzielenia się z innymi cząstką siebie, jest wciąż żywa.
- Krwiodawstwo w mieście i powiecie stoi na wysokim poziomie. Z miesiąca na miesiąc przybywa chętnych gotowych oddać krew – mówił przewodniczący Dziwanowski. W mijającym roku zorganizowano 60 akcji poboru. W ich trakcie pozyskano aż 960 litrów krwi, o ponad 200 litrów więcej niż w 2008 roku. Na terenie powiatu działa osiem klubów HDK. Najmłodszy z nich, HDK „Radar” powstał na początku października przy Jednostce Wojskowej w Lipowcu. Mimo krótkiego stażu, jego członkowie oddali już około 10 litrów niezastąpionego leku. Do wyróżniających się należy także prężnie działające koło HDK w Wielbarku. Podczas uroczystości wręczono też medale, odznaczenia i nagrody najbardziej zasłużonym krwiodawcom. Srebrny Krzyż Zasługi Prezydent RP przyznał Jerzemu Mierzejewskiemu z klubu HDK w Pasymiu, a Brązowy Krzyż Zasługi Marcinowi Jaskule z klubu HDK w Dźwierzutach oraz Krzysztofowi Burdyńskiemu z klubu HDK w Wielbarku. Odznakę honorową marszałka województwa przyznano Antoniemu Zabłotnemu, a odznakę „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przyznaną przez ministra zdrowia odebrał Jerzy Kowalczyk z klubu HDK w Pasymiu. Wśród uhonorowanych osób znalazły się również nauczycielki opiekujące się szkolnymi kołami PCK, samorządowcy, przedstawiciele instytucji wspierających krwiodawstwo oraz sponsorzy. Podziękowania za wkład w propagowanie tej szczytnej idei otrzymała też redakcja „Kurka”.
(kee)/fot. E. Kułakowski