Firmy ze Stawigudy i Olsztyna wygrały przetargi na pierwsze etapy prac związanych z rewitalizacją ruin zamku krzyżackiego w Szczytnie. Jedna z nich będzie prowadzić szczegółowe badania archeologiczne, druga na ich podstawie przygotuje dokumentację wykonawczą. Przed zwycięzcami przetargów stoi teraz nie lada wyzwanie. Wszystkie roboty na terenie ruin muszą być bowiem wykonywane ręcznie.

Odkopią zamek ręcznie
Tak po rewitalizacji ma wyglądać szczycieński zamek. Niewykluczone jednak, że szczegółowe badania archeologiczne odkryją niespodzianki, które wpłyną na ostateczny kształt zabytku

ODKRYWANIE TAJEMNIC ŚREDNIOWIECZA

„Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko – mazurskiego” to projekt o wartości blisko 10 mln zł, na który miasto uzyskało 85% dofinansowania unijnego. Właśnie rozstrzygnięto dwa przetargi na pierwsze etapy prac. Jeden z nich dotyczył wykonania badań archeologicznych na terenie ruin. Wygrała go firma Archeo – Adam, Badania Archeologiczne Konserwacja Zabytków Archeologicznych ze Stawigudy, która podjęła się realizacji zadania za kwotę 485 850,00 złotych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.