Miejscowość Orzyny dawniej nazywała się Arwiny. Niemcy nazywali ją Erben, czyli „Dziedzice”. Pierwszy oficjalny krzyżacki dokument zawierający nadanie dla tej wsi pochodzi z 31 maja 1383 roku. Miejscowość za chwilę skończy więc 631 lat. Skąd więc informacja o jej powstaniu w 1414 roku, na którą to datę powołują się organizatorzy obchodów 600-lecia wsi, zaplanowanych w najbliższą sobotę?
Szkody wojenne
Czasem niemożliwe jest ustalenie konkretnej daty powstania danej miejscowości. Dzieje się tak wskutek zawieruch dziejowych, w trakcie których zaginięciu lub zniszczeniu ulegają dokumenty założycielskie. Nie dotyczy to jednak Orzyn. Oryginalny krzyżacki dokument wydany dla tej wsi w dniu 31 maja 1383 roku zachował się, o czym piszę na końcu niniejszego artykułu. Skąd więc wzięto rok 1414, stanowiący podstawę do świętowania 600 - lecia wsi?
W monografii powiatu szczycieńskiego wydanej w 1962 roku Gustaw Leyding napisał, że Orzyny istniały już przed 1414 rokiem. I zapewne tą informacją Leydinga zasugerowali się organizatorzy obchodów 600 - lecia Orzyn. Leyding podał informację jak najbardziej prawdziwą, nie był jednak w stanie ustalić daty pierwszego przywileju krzyżackiego dla tej wsi. Powołał się na krzyżacki rejestr szkód wojennych z 1414 roku, gdzie Orzyny wymieniono jako poszkodowaną wieś. Paradoksalnie to więc dzięki temu nieszczęśliwemu wydarzeniu, jakim dla Orzyn były ówczesne wojny polsko – krzyżackie, będzie wkrótce świętowane 600 - lecie tej miejscowości.
Dziedzice
Orzyny dawniej nazywały się Arwiny. Nazwę Arwiny wieś zawdzięczała pobliskiemu jezioru Arwiny, które wraz z jeziorem Łęsk przylega do miejscowości.