W Miejskim Domu Kultury odbyła się debata społeczna „Bądź bezpieczny w internecie - nie daj się oszukać” skierowana do uczniów szczycieńskich szkół ponadpodstawowych. Prelegenci, wśród których znaleźli się wykładowcy Akademii Policji w Szczytnie, omówili metody, jakimi posługują się przestępcy chcący wyłudzić nasze dane w sieci oraz podpowiadali, jak bezpiecznie z niej korzystać, by nie paść ofiarą oszustów. Poruszyli też problem tzw. deepfake’ów, czyli podszywania się, za pomocą sztucznej inteligencji, pod inną osobę.

Oszuści kradną naszą tożsamość
Kom. Michał Podbielski mówił m.in. o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie we współpracy z Akademię Policji w Szczytnie zorganizowała kolejną debatę społeczną, tym razem poświęconą bezpieczeństwu w internecie. Temat wybrano nieprzypadkowo, bo liczba przestępstw związanych z oszustwami w sieci, kradzieżą danych czy ich wyłudzeniem rośnie lawinowo. Jak podkreślał komendant powiatowy policji w Szczytnie insp. Radosław Drach, wbrew obiegowej opinii ofiarą cyberprzestępców padają nie tylko osoby starsze. - PESEL nie ma tu większego znaczenia – przekonywał szef szczycieńskich policjantów, otwierając debatę wraz z komendant – rektor AP gen. Iwoną Klonowską.

Wśród prelegentów znaleźli się doświadczeni wykładowcy policyjnej uczelni. Pierwszym z nich był kom. Michał Podbielski, który opowiedział przybyłej do MDK-u młodzieży o sposobach przeciwdziałania przestępczości internetowej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.