Mieszkanki gminy Rozogi kultywują rodzinne tradycje. Jedną z nich jest wicie palm, które oceniane są w corocznym konkursie.
Ostatnia niedziela Wielkiego Postu w Rozogach z każdym rokiem staje się coraz bardziej kolorowa. Tego dnia na południową mszę rozowianie śpieszą do kościoła z palmami o różnych wielkościach, sięgającymi nawet 6 metrów. Te najbardziej okazałe biorą udział w konkursie na najpiękniejszą palmę. Uroczyste podsumowanie już XI jego edycji poprzedziła msza święta pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Midury. Po poświeceniu palm i procesji wokół kościoła, sala widowiskowa GOK-u zapełniła się barwnymi dziełami ludowych twórczyń. Ich ciekawe kompozycje ozdobione były nie tylko baziami i borówkami, ale także suszonymi trawami i kwiatami.
Barwne palmy wielkanocne oceniano w kategoriach zespołowych i indywidualnych. Spośród 21 prac indywidualnych, komisji najbardziej spodobała się palma autorstwa Emilii Kaszni. W nagrodę dostała ona 400 zł. Drugie miejsce zajęła Ewelina Kostrzewa (300 zł), a trzecie Zofia Lenkiewicz (200 zł). W kategorii zespołowej zwyciężył Związek Kurpiów z Rozogów, druga lokata przypadła klubowi seniora, trzecia grupie śpiewaczej z Dąbrów. Nagrodę specjalną w kategorii indywidualnej otrzymała Marianna Mierzejek, w zbiorowej Zespół Szkół i Przedszkole w Rozogach. Wielkością wyróżniała się palma sześciometrowa. Przewodnicząca komisji Aldona Kaczmarczyk była pod wrażeniem zgłoszonych do konkursu prac. Wszystkie zostały starannie i pomysłowo wykonane i widać było duży wkład pracy.
Marianna Mierzejek wije palmy od kilkunastu lat. W tym roku z pomocą wnuczki Karoliny wykonała ich 14, od 70 cm do 3 metrów długości.
- Robiłam je dla rodziny i znajomych już od środy popielcowej - wyjaśniła nam pani Marianna. W tej wielobarwnej uroczystości uczestniczyli goście z różnych zakątków całej Polski, władze gminy z wójtem Józefem Zapertem, radni, księża i nauczyciele. - Trudna i mozolna praca cieszy oko, serce i dusze. Życzę Wam, aby nikomu nie zabrakło gorliwości w tworzeniu sztuki i rzeczywistości - powiedział do autorów palm proboszcz rozoskiej parafii ksiądz Józef Midura.
Tegorocznemu konkursowi towarzyszyły występy zespołów: dziecięcego kurpiowskiego z Dąbrów, "Młode Kurpie" z Rozogów, kapeli Drężków z Myszyńca i grupy śpiewaczek z Dąbrów.
Katarzyna Błońska
2006.04.12